Medzinárodné chodecké preteky Banskobystrický chodecký míting sa stali už tradičným chodeckým podujatím v meste pod Urpínom. Jeho ôsmy ročník sa uskutoční už v nedeľu, 5. mája 2024 v priemyselnom parku v Šalkovej. Tento rok sa bude bojovať aj o body do olympijského kvalifikačného renkingu.

Otvárací ceremoniál podujatia bude o 9-tej hodine. Medzi hosťami nebude chýbať náš olympijský víťaz Matej Tóth, a prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.
Po úvodnom ceremoniáli odštartujú preteky mužov a žien na 15km a tiež preteky juniorov, ktoré budú zároveň Majstrovstvami Slovenska v chôdzi na okruhu.

Miroslav Úradník bojuje o miestenku na OH v Paríži a pokúsi sa získať čo najviac bodov do rankingu. Tieto preteky budú preňho ideálnou možnosťou zlepšiť si svoje postavenie. Na 48. pozíciu mu chýba 7 bodov. Zverenec Marina Pupiša, ktorému pomáha s prípravou Ľuboš Machník, sa pokúsi sa zašliapať výkon pod 1:01:00 a všetko pod 1:01:30 h bude skvelý výkon a bude znamenať pre neho posun v rankingu.

Ako spomenul reprezentačný šéftréner chodeckej reprezentácie Roman Benčík, Banskobystrický chodecký míting sa zaradil do kalendára majstrovstiev SR na 15km, na ktorých môžu pretekári získať k bodom za výkon aj 30 bonusových bodov. Na štarte mužských pretekov na 15km bude aj Dominik Černý, ktorý získal v tomto roku titul majstra SR na 20 km, tretí Slovák do partie je Michal Duda a prihlásený je i Čech Jaromír Morávek. V pretekoch žien na 15 km nastúpia Hana Burzalová, Klaudia Žárska, Ema Hačundová, Karin Devaldová a z Česka Nella Bugátová.

„Teším sa, že sa nám podarilo do nášho mesta priniesť chodecké preteky o ktoré je veľký záujem. Presunuli sme ich spod Parku pod Pamätníkom SNP do priemyselného parku v Šalkovej, aby sme vytvorili pretekárom lepšie podmienky pre kvalitnejšie výkony. Verím, že sa podaria opäť kvalitné športové výkony a budeme sa tešiť na splnené limity, „ povedala organizátorka podujatia, Erika Karová.

Nedeľný 8. ročník Banskobystrického chodeckého mítingu, ktorý organizuje ŠK BCF Dukla, bude aj slovenským šampionátom na 10 km v juniorskej kategórii. U chlapcov sú zatiaľ prihlásení Filip Krestianko, Jakub Bátovský, Jakub Mažgút a Lukáš Rosenbaum, u dievčat Tamara Indrišková, Ivana Dudová, Kristína Zámečníková a Alžběta Franklová z Česka.

“Nedeľné banskobystrické preteky budú iba druhé chodecké preteky na 15 km na Slovensku v histórii, predtým sa koncom minulého storočia konalo niekoľko ročníkov pretekov pod názvom Vranovská pätnástka,” doplnil zaujímavú informáciu štatistik SAZ Marián Kalabus.