Vôňa slivkového lekváru a hlobánskej fučky so škvarkami či slaninou, ľudová muzika, tance a spevy, zábava. Badínske vŕšky sa tento víkend po štrnásty raz stanú miestom jedinečného folklórneho stretnutia.

Pozvánkou na podujatie Na Badínskych vŕškach, ktorého tradíciou je majstrovská súťaž vo varení hlobánskej fučky, je piatkový večerný program Zabavme sa spolu. „Pod strieškou“ badínskeho ihriska bude od 19.00 h. vyhrávať Ľudová hudba Juraja Pecníka so spevákom Vladom Homolom.

Badínsky „Amfiteáter“ ožije v sobotu o 15.00 h. spevom detí. V programe Hronsecká lipová ratolesť ich bude sprevádzať Ľudová hudba Hronsečania. 

A potom príde na rad hlobánska fučka! Tradičné jedlo chudobných, ktoré sa kedysi varievalo v Badíne ale aj v okolí. Voda, zemiaky, múka, soľ, bravčová masť, cibuľka, škvarky alebo slanina. To je všetko, čo treba k uvareniu chutnej fučky. Súťažiacim bude pri vyváraní hrať a spievať Folklórna skupina Poničan z Poník. Súťaž sa začína o 15.30 h, ktorá bude vyhodnotená o hodinu neskôr. Pretože pravda je, že na uvarenie fučky netreba veľa času. Medzitým vystúpia aj heligonkárky, sestry Evka a Lenka Bacmaňákové z Kysúc 16.00 h. 

Slaninkovú vôňu fučky vystrieda od 17.00 h sladká vôňa slivkového lekváru, tým skôr narodeným pripomínajúca detstvo u starých rodičov na dedine. A aby sa lekvár nepripálil, zanôtia popri varení domáce Javory a Liesky.  

Folklórne stretnutie Na Badínskych vŕškach vyvrcholí vystúpeniami folklórnych súborov Bystrina z Banskej Bystrice o 17.30 h. a Gymnik z Bratislavy o 18.30 h. Na záver podujatia na vás čaká diskotéka s  Igorom Duschekom