Zábavné atrakcie v bezprostrednej blízkosti Pamätníka SNP poburujú počas Radvanského jarmoku už niekoľko rokov. Vlnu kritiky vyvolali tentokrát zvlášť po tom, čo len pred pár dňami skončili veľkolepé oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania.

Mnohí Banskobystričania si ešte pamätajú na časy, kedy jarmočné zábavné atrakcie a stánky mali svoje miesto na plážovom kúpalisku a neskôr napríklad na Troskách. Mimo historického centra centra mesta tak bola vylúčená všetka hlučná hudobná produkcia i veselí jarmočníci. To sa už pred rokmi zmenilo a po presune jarmočného diania do centra mesta sa priestorové možnosti umiestnenia zábavných atrakcií značne obmedzili.

Samospráva nemá v centre mesta k dispozícii dostatok vlastných pozemkov na pokrytie záujmu predajcov či prevádzkovateľov zábavných atrakcií. Organizátori jarmoku ich počet obmedzujú a spomedzi záujemcov na základe rozličných kritérií vyberajú len niektorých. Ostatní záujemcovia sa preto zaujímajú aj o možnosť umiestniť počas jarmoku svoje stánky či kolotoče na súkromných pozemkoch, vrátane pozemkov Múzea SNP.

Múzeum, s ohľadom na svoju výhodnú polohu, prenajíma svoje priestory a areál počas roka na rozličné podujatia. Zdá sa však, že do budúcnosti už veľkým zábavným atrakciám v jeho areáli počas jarmoku odzvonilo.

„Vedenie Múzea po vlaňajších skúsenostiach tohto roku nesúhlasilo s ich umiestnením v tomto priestore. Nakoniec sme však vyhoveli požiadavkám mesta. Našou podmienkou bolo, aby u nás boli umiestnené výlučne atrakcie pre deti. Bohužiaľ kolotočiari túto ústnu dohodu nedodržali. Nakoľko sme už mali podpísanú zmluvu, nepristúpili sme k sankciám,“ vyhlásil na sociálnej sieti riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Podľa Mičeva, ktorý je zároveň mestským poslancom za volebný obvod číslo 1 a predsedom klubu nezávislých poslancov, s umiestnením kolotočov v tejto lokalite nie je spokojný ani primátor Ján Nosko.

„Pre budúci rok v žiadnom prípade neumožníme rozmiestnenie kolotočov v našom areáli. Chceli sme len v našom priestore vytvoriť miesto pre deti. To bol účel nášho súhlasu. To čo tam však je, takým miestom nie je. Je to nedôstojné a ja sa menom vedenia Múzea SNP všetkým ospravedlňujem,“ doplnil Mičev.

Tip: Ďalšie články a reportáže z Radvanského jarmoku 2019…