Stanislav Mičev k 30. septembru skončí ako riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici. Z funkcie ho odvolala ministerka kultúry Natália Milanová (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), o čom ho v pondelok osobne informovala.

Mičev bol riaditeľom múzea od roku 2006. Tento rok kritizoval organizačné zmeny v zriaďovateľskej pôsobnosti múzea, ktoré presadzovali ministerka kultúry a minister obrany Jaroslav Naď (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA).

Práve verejne deklarovaný nesúlad so zámermi zriaďovateľa podľa vyhlásenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky stojí za odvolaním Mičeva.

„Riaditeľom alebo riaditeľkou Múzea SNP musí byť človek, ktorý zabezpečí riadny chod inštitúcie a bude spĺňať všetky náležitosti, ktoré mu udeľuje zákon či interné pravidlá. Keďže zriaďovateľom Múzea SNP je Ministerstvo kultúry SR, jeho riaditeľ musí zabezpečiť tiež realizáciu rozhodnutí MKSR do chodu organizácie. Súčasné vedenie tak, bohužiaľ nekoná a prichádza aj k viacerým pochybeniam pri riadení múzea, preto bolo ministerstvo kultúry nútené pristúpiť k tomuto kroku. Na základe rozhodnutia vlády čakajú Múzeum SNP organizačné zmeny, preto je v jeho čele potrebné vedenie, ktoré tieto zmeny uvedie do života. “ píše sa v stanovisku ministerstva.

Ministerstvo kultúry už informovalo, že digitalizačné centrum múzea prejde pod odbornú správu Slovenskej národnej galérie. Národná expozícia v Auschwitz-Birkenau bude presunutá pod správu Múzea holokaustu v Seredi, kde podľa názoru odborníkov obsahovo patrí. Samotné Múzeum SNP sa má stať súčasťou Vojenského historického ústavu a spadať tak bude pod rezort obrany.

„O poverení nového riaditeľa alebo riaditeľky budeme následne informovať,“ dodáva v stanovisku ministerstvo kultúry.

Odvolaný Stanislav Mičev sa angažuje aj v politike. Je nezávislým poslancom MsZ v Banskej Bystrici. V roku 2017 kandidoval na predsedu BBSK, avšak kandidatúry sa vzdal.

Zároveň je Mičev lídrom mimoparlamentnej politickej strany Solidarita – Hnutie pracujúcej chudoby.