Symbolickým prestrihnutím zelenej stuhy sa 26. mája roku 2018 sprístupnila pre verejnosť expozícia Slovenského múzea máp. Ako jediné múzeum máp na Slovensku ho navštívili už desiatky školských zájazdov a tisícky turistov.

Expozícia Slovenského múzea máp, nachádzajúca sa neďaleko Banskej Bystrice, približuje geografiu a kartografiu zaujímavou a atraktívnou formou. Múzeum vďaka najmodernejším technológiám či interaktívnym modelom upúta a presvedčí i tých najmenších, že geografia môže byť zábavná. Preto sa expozícia múzea dostáva do povedomia širokej odbornej verejnosti a teší sa obľube vzdelávacích inštitúcií.

Už päť rokov zážitkov

V piatok 26. mája oslavuje múzeum máp svoje prvé piate narodeniny. „Pri tejto príležitosti sa chceme o tieto slávnostné chvíle podeliť aj s návštevníkmi. Preto vás srdečne pozývame do expozície múzea máp osláviť naše prvé výročie. Aby sa k nám mohli návštevníci dostať aj v neskorých hodinách, v tento deň sme prispôsobili otváracie hodiny. V piatok tak bude expozícia verejnosti sprístupnená v čase od 9.00 do 19.00 h. Na každého čaká sladké prekvapenie aj mapa zadarmo,“ hovorí kurátorka múzea, Andrea Farkašová.

Piatok medzi kartografmi

Stála expozícia múzea pozostáva z viacerých zastávok orientovaných na oblasť geografie či kartografické témy. Práve prebiehajúcou tematickou výstavou sú jaskyniarske a banícke mapy, doplnené o vzácne zbierkové predmety z minulého storočia a meračské prístroje zo súčasnosti. Interaktívnou atrakciou múzea je okrem pieskového virtuálneho modelu aj letecký simulátor. Na čo sa môžu návštevníci tešiť v tento výnimočný deň?

„Okrem prehliadky expozície či možnosti vyskúšať si letecký simulátor sa návštevníci môžu tešiť na občerstvenie, darček ku každej zakúpenej vstupenke, zaujímavé kartografické hry pre deti, ako aj malé prekvapenie. Touto cestou pozývam všetkých do nášho malého múzejného zariadenia a teším sa, že slávnostné chvíle strávite spoločne s nami,“ s úsmevom na tvári pozýva kurátorka múzea máp.

Prehliadka expozície s výkladom bude prebiehať každú hodinu. Posledný možný vstup do múzea je o 18.30 h. Všetky aktuálne informácie a novinky múzea nájdete na webovej stránke muzeummap.sk.