V znamení viacerých jubileí sa nesie tento rok v Stredoslovenskom múzeu. Uplynie 115 rokov od otvorenia prvej múzejnej expozície, 35 rokov od otvorenia Prírodovednej expozície v Tihányiovskom kaštieli, 15 rokov od otvorenia novej expozície v Matejovom dome a v neposlednom rade 135 rokov od založenia múzea.

Narodeninové oslavy sa uskutočnia presne v deň podpisu zakladacej listiny múzea (12. 7. 1889). Miestom osláv v piatok 12. júla 2024 bude priestor v hradnom areáli pri Matejovom dome a Stará tržnica.

Múzeum – atraktívne miesto poznania

Už celé desaťročia je múzeum neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a historického dedičstva stredného Slovenska. Svojim návštevníkom poskytuje cenné poznatky o histórií, tradíciách, umení a prírode regiónu.

Žiadosť o vznik mestského múzea predložil v roku 1889 hlavný notár mesta Banská Bystrica Štefan Holesch. Za najvhodnejšiu budovu mesto vybralo Matejov dom. Prvá múzejná expozícia v Matejovom dome bola slávnostne otvorená 17. októbra 1909. Prvými kustódmi, ktorí položili základy múzejnej tradície v meste, boli Jozef Schweng, Samuel Bothár a Štefan Holesch. V Matejovom dome sa v súčasnosti nachádza expozícia venovaná histórii Banskej Bystrice, ktorá v tomto roku oslavuje svoje 15. výročie.

Svoje 35. narodeniny si pripomína aj Tihányiovský kaštieľ, v ktorom sídli prírodovedná časť múzea. Rozsiahla expozícia Príroda stredného Slovenska, ktorá bola otvorená v roku 1989, je aj vďaka aktuálnym výstavám stále atraktívnym miestom poznania.

„Stredoslovenské múzeum zohráva kľúčovú úlohu v uchovávaní a prezentácii kultúrneho dedičstva stredného Slovenska. Sme najstaršou múzejnou inštitúciou v meste pod Urpínom, ktorá sa môže pochváliť s viac ako dvestotisíc zbierkovými predmetmi. Pri tejto príležitosti múzeum vydáva nového Sprievodcu po múzeu. Jeho slávnostné uvedenie a spustenie predaja bude práve počas osláv v piatok 12. júla. Okrem tohto darčeka sme v tomto jubilejnom roku vynovili aj našu webovú stránku. Všetky potrebné informácie záujemcovia nájdu na novej doméne www.stredoslovenskemuzeum.sk. No naším najväčším darom pre múzeum budú najmä spokojní návštevníci. Pre tých, čo s nami strávia piatkové popoludnie, sme si pripravili aj víkendové prekvapenie v podobe bezplatného vstupu do všetkých našich expozícií,“ pozýva na podujatie Narodeniny múzea riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Investícia, ktorá má zmysel

Ako uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, župa investuje do kultúry viac ako v minulosti. Vyjadril presvedčenie, že je to investícia, ktorá má zmysel.

„Som rád, že v našom zriaďovateľskom portfóliu máme kultúrnu organizáciu, ktorá vzdeláva a teší svojich návštevníkov, a to od tých najmladších až po ľudí v seniorskom veku. Je nesmierne dôležité vytvárať priestor a podmienky, v ktorých sa môže rozvíjať fantázia, kde sa komunita môže stretávať a v ktorých ako spoločnosť rastieme,” povedal.

Prednedávnom prešla jedna z dominánt SSM a perla hlavného námestia Banskej Bystrice  – Thurzov dom kompletnou rekonštrukciou interiéru a exteriéru.

„Odbor kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý aktívne riešil túto rekonštrukciu, sa teší, že múzeum, ktoré oslavuje 135. výročie svojho založenia, je vďaka rekonštrukcii a novej expozícii Tranzithistory moderným múzeom 21. storočia a praje mu, aby takýmto múzeom ostalo aj naďalej,“ uviedol riaditeľ odboru kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Lákavý a bohatý program

Podujatie Narodeniny múzea v piatok 12. júla sa začne o 17.00 h. V hradnom areáli pri Matejovom dome a na Starej tržnici čaká návštevníkov bohatý program.

„Po slávnostnom otvorení, budú môcť všetci nazrieť, ako vyzeral život v stredovekom tábore, vyskúšať si ryžovanie zlata ale aj jazdu na historickom koči. V tento sviatočný deň sa v troch vstupoch uskutočnia aj komentované prehliadky v expozícii Matejovho domu. Pre deti sme pripravili divadelný workshop aj čítanie rozprávok v priestoroch Starej tržnice. Práve tam si budú môcť návštevníci oddýchnuť pri dobrom jedle a počúvaní hudby bystrických hudobných skladateľov,“ informuje PR manažérka SSM Dana Kurtíková.

PROGRAM

17.00 h: Slávnostné otvorenie podujatia Narodeniny múzea a uvedenie nového Sprievodcu múzea

18.00 h: Divadelný workshop s Bábkovým divadlom na Rázcestí

Vďaka herečke Márii Šamajovej sa deti ocitnú vo vo veľkom svete hry, príbehov a fantázie. Objavia svet bábkového divadla, naučia sa základy bábkarských techník a vyskúšajú si aj rôzne druhy bábok.

19.00 h: Bystrické rozprávky (Stará tržnica)

Ste zvedaví, prečo je bystrická veža šikmá a kto to je Vandelička? Dozviete sa to z rozprávok Ondreja Sliackeho, ktoré bude čítať speváčka Betty Kvasnová

20.00 h: Spoznajte dejiny mesta (Stará tržnica)

Premietanie krátkeho filmu pod holým nebom o dejinách Banskej Bystrice vám prezradí to, čo ste o tomto meste (možno) nevedeli.

21.00 h: Dobrý film na záver

Pohodu v závere osláv zaručí dobrý film, ktorý sa bude premietať na múroch Barbakánu v magickom priestore Starej tržnice.

Sprievodný program

od 17.00 do 21.30 h

Hradný areál: Stredoveký spolok rytierov Vir Fortis a ich život v tábore, razba mincí, ryžovanie zlata so zlatokopom, vozenie na dobovom koči, razba mincí, komentované prehliadky Matejovho domu a… nezabudnite si kúpiť nového Sprievodcu po múzeu.

Stará tržnica: Zaznejú banskobystrickí hudobní skladatelia, na Barbakáne sa budú premietať Premeny mesta a, samozrejme, nebude chýbať výborné jedlo inšpirované receptami Terézie Vansovej a pitie.

Vstup na podujatie Narodeniny múzea (hradný areál, Matejov dom) je voľný. Navyše, každý kto sa v piatok zúčastní osláv, bude mať tento víkend voľný vstup do všetkých expozícií Stredoslovenského múzea (vstupy 11.00, 14.00 a 16.00 h).

Podujatie Narodeniny múzea ako aj nový Sprievodca po múzeu sú realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.