Noc múzeí a galérií otvorí v sobotu 15. mája brány múzeí a galérií a ponúkne návštevníkom zaujímavý program, naživo aj online. Do celoeurópskeho podujatia sa zapája niekoľko desiatok zbierkotvorných inštitúcií na Slovensku, medzi nimi už tradične aj múzeá a galérie v Banskej Bystrici. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

V Banskej Bystrici otvoria svoje „trináste“ komnaty a odkryjú tajomstvá Stredoslovenské múzeum, Stredoslovenská galéria, Múzeum SNP, ŠVK – Literárne a hudobné múzeum, Gallery Lazovná 1 a Noc múzeí a galérií obohatí aj spustenie banskobystrických fontán a pohľad z Hodinovej veže. Pútavý program ponúkajú aj ďalšie mestá v našom kraji.

Banská Bystrica

Stredoslovenské múzeum

Stredoslovenské múzeum (SSM) pozýva v sobotu do Tihányiovského kaštieľa a Matejovho domu, ale aj na sociálne siete. Ako uviedol riaditeľ múzea Marcel Pecník: „Noc múzeí a galérií považujeme za naozaj jedinečnú príležitosť, ako sa dá spoznať aj naša kultúrna inštitúcia v trochu inom svetle. Počas noci ožije v našich domoch tajomná atmosféra plná záhadných zvukov i zvláštnych vôní.“

Tihániovský kaštieľ ponúkne komentované prehliadky k výstave Bionika – príroda na to prišla prvá, na ktorej sa návštevníci dozvedia, že príroda bola a stále je pre človeka nekonečne inšpiratívna. Vstupy sú o 12:30, 14:00, 15:30, 17:00 a 18:30 h (rezervácia: 048/410 33 76 alebo osobne).

V Matejovom dome sa bude hovoriť o histórii medeného mesta a jeho najvýznamnejších osobnostiach. Obdivovať môžete hodnotné zbierkové predmety, vzácne klenoty a archeologickú expozíciu. Medzi exponátmi nechýbajú rôzne zbrane, výsledky práce šikovných remeselníkov a zbierka gotického umenia z blízkeho okolia. Vstupy pre komentované prehliadky sú o 13:00, 15:00, 17:00 a 19:00 h (rezervácia: 048/412 55 77 alebo osobne). Vybrané expozície si však môžete prejsť aj samostatne.

Tihányiovský kaštieľ a Matejov dom sú v sobotu 15. mája výnimočne otvorené od 12:00 do 20:00 h. Komentované prehliadky sú v cene vstupenky. Online priestor SSM ponúka podcast s historikom múzea Filipom Glockom na tému Sedem žien v živote Mateja Korvína (17:00 h) na Facebooku Stredoslovenského múzea.

Stredoslovenská galéria

Stredoslovenská galéria (SSG) aj tento rok počas Noci múzeí a galérií zostáva v online priestore. Aktuálne výstavy SSG však môžete navštíviť počas špeciálnych otváracích hodín, od 13:30 – 20:00, ktoré platia len túto sobotu. Za cenu jedného lístka sa môžete poprechádzať a obdivovať umenie vo všetkých troch expozíciách SSG – Pretórium, Bethlenov dom, Vila Dominika Skuteckého.

Na Facebooku to bude komentovaná prehliadka aktuálnej výstavy Ako na umenie 3 (portrét a figúra), kde vás kurátorka Martina Martincová prevedie výstavou a podrobnejšie predstaví niektoré vybrané diela (16:00 h). Asociatívnu prednášku Jakuba Kopca Architektúra odievania 2 k architektúre priestorovej inštalácie Space Is The Place, Hydrozoa 4 (Stála expozícia Stana Filka v SSG), uvedie kurátorka výstavy Mira Keratová (19:00 h). Sledujte na Facebooku Stredoslovenskej galérie.

Múzeum SNP

Sobota v Múzeu SNP bude rodinná, s rodinným sprievodcom Jakubkom. Spolu s ním sa zabavíte pri riešení úloh a tiež si budete môcť prelistovať novú rozprávkovú knihu o Medveďovi Beďovi, na ktorej múzeum spolupracovalo. Skanzen bojovej techniky obohatia zaujímavosti o jednotlivých exponátoch a v zemľanke si vyskúšate, v akých ťažkých podmienkach museli prežiť partizáni. Program v Múzeu SNP sa začne o 15:00 a skončí o 20:00 h. Veľa ďalších zaujímavostí nájdete aj na Facebooku Múzea SNP.

ŠVK – Literárne a hudobné múzeum

Literárne a hudobné múzeum (LHM) sa do sobotňajšej „noci“ zapája online podujatím, ktorým pripomenie jubilujúce literárne a hudobné osobnosti Banskej Bystrice. Online Rendez vous 2021 predstaví osemdesiatnikov – básnika, dramatika a spisovateľa Jozefa Mokoša (11. 3. 1941) a spisovateľa Pavla Hrúza (14. 6. 1941 – 15. 8. 2008). Nazrie tiež do listov Dagmar Gregorovej-Prášilovej, dcéry Jozefa Gregora Tajovského a Hany Gregorovej, ako aj do kufra hudobného skladateľa Jána Cikkera. Sledujte od 15:00 h na stránke Noci múzeí a galérií alebo Facebooku Literárneho a hudobného múzea.

Gallery Lazovná 1

Galéria moderného umenia Gallery na Lazovnej ulici 1 bude v sobotu otvorená od 13:00 do 21:00 h. Tvorivá dielňa, ktorá sa v priestoroch galérie koná od 16:00 do 20:00 h, poteší deti aj dospelých, ktorých baví modelovanie (5 eur/hodina).

Hodinová veža a spustenie fontán

V sobotu, o niečo skôr ako vlani, ožijú aj banskobystrické fontány. Fontánu na Námestí SNP môžete sledovať aj z Hodinovej veže, ktorá má v rámci Noci múzeí a galérií predĺžené otváracie hodiny, od 11:00 do 20:30 h. Zaujímavé bude určite aj rozprávanie sprievodkyne Idy Gálusovej o fontánach v Banskej Bystrici. Podujatia sa zúčastní aj primátor mesta Ján Nosko.

Zvolen, Banská Štiavnica a ďalšie

SNG Zvolenský zámok

Program Noci múzeí a galérií na Zvolenskom zámku bude zameraný na minulosť zámku s presahom na jeho dnešnú funkciu. Príbehy z nádvoria pre rodiny s deťmi budú spojené s tvorivými aktivitami na vonkajšom nádvorí zámku. Pripravené sú 4 príbehy, 4 úlohy a odmena (15:00 – 18:00 h). Interaktívny program 4 zastavenia v minulosti Zvolenského zámku predstaví štyri míľniky zaujímavej zámockej histórie a oddychový Chillout na zámku ponúkne možnosť sledovať online program SNG Bratislava pri káve a sladkom občerstvení na terase v Zámockej kaviarni (15:00 – 21:00 h). Vstupné 1 €, deti do 10 rokov zadarmo.

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica

Slovenské banské múzeum (SBM) pripravilo bohatý program vo svojich dvoch expozíciách. V Banskom múzeu v prírode – skanzene sa odohrá rodinná hra na  motívy Maximiliánovho banského poriadku (17:00 – 20:30 h), ikonické objekty historických ťažných veží na Slovensku predstaví Lubo Lužina v prezentácii Fenomény ťažných veží (20:30 h) a potom príde na rad prekvapenie… Buď svetlo! Dominanta areálu, ťažná veža šachty Ondrej, získa štvrtý rozmer (20:45 h). Galéria Jozefa Kollára ponúkne individuálnu komentovanú prehliadka výstavy Martin Piaček: SAD. Stručný archív daru za účasti autora (17:00 – 19:00 h a 20:30 – 21:00 h), aj diskusiu na podstienku s názvom Záhrady umenia, umenie záhrad? (19:00 h).

Štiavnické Bane

Obec Štiavnické Bane pozýva na nočnú prehliadku Bašty, spojenú so slávnostným nasvietením (Berg Schola) a s rozprávaním o histórii obce (22:00 – 24:00 h). Chystá sa aj premietanie dokumentu z poslednej výpravy na ostrov Vardo, odkiaľ rodák zo Štiavnických Baní, Maximilián Hell, pozoroval prechod Venuše popred slnečný disk (vstupné 1 euro).

Múzeum Svätý Anton

Zážitok z návštevy a prehliadky kaštieľa vo Svätom Antone znásobí nočné osvetlenie a najmä sprístupnenie zrekonštruovaných pivníc severného krídla kaštieľa, kde si môžete pozrieť ukážku svadobného stolovania a videoprezentáciu o rekonštrukcii. Prehliadky sú od 18:00 do 21:00 h, posledný vstup do expozície o 21:00 h. Pivnice sú sprístupnené od 22:00 h (vstupné 9 eur/dospelý, 5 eur/dieťa).

Aj Múzeum mincí a medailí v Kremnici, Horehronské múzeum v Brezne, Pohronské múzeum v Novej Bani, Bojnický zámok, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň, Múzeum mincí v Kremnici a mnohé ďalšie múzeá a galérie na Slovensku privítajú v sobotu 15. mája návštevníkov Noci múzeí a galérií 2021. Podrobnejšie informácie nájdete na Facebooku alebo stránke  stránke Noci múzeí a galérií.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy, s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.