Murgašova ulica patrí medzi najkratšie ulice v meste, pomenovaná je po priekopníkovi bezdrôtovej telekomunikácie.

Murgašova ulica sa nachádza pri Ulici J. M. Hurbana. Je na nej pár rodinných domov a na jej opačnom konci je Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša. Keďže križuje Hurbanovu ulicu, je takisto v tesnej blízkosti Mestského (Leninovho) parku.

Jozef Murgaš bol rímskokatolícky kňaz, maliar, slovenský vynálezca, priekopník bezdrôtovej telekomunikácie. Pravdepodobne ako prvý na svete uskutočnil rádiový prenos hovoreného slova. Svojimi patentmi si získal uznanie celého sveta.

Pred 113 rokmi boli v USA patentované jeho dva vynálezy. Federálny patentový úrad vo Washingtone pridelil 10. mája 1904 Murgašovi dva patenty. Prvý na Zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a druhý na Spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou. Mal záľubu aj v rybolove, skonštruoval tiež cievku i špeciálny navijak na udicu. Originálny patent s číslom 1024739 na toto zariadenie mu vydali v apríli 1912.

Vo výskume sa sústredil najmä na výsledky Marconiho experimentov. Marconiho systém, založený na Morseovej abecede považoval za príliš pomalý. Navrhol vlastný systém a konštrukciu prijímacích a vysielacích zariadení, v ktorých sa signály odlišovali už nie svojou dĺžkou, ale frekvenciou. Tak vznikol Murgašov Ton-System.

Pohľad na zaujímavosti a pôvod pomenovaní ďalších ulíc Banskej Bystrice nájdete v našej rubrike Ulice Banskej Bystrice.