Hoci sú Jaroslav Dodok, Matúš DobríkLukáš Radnóty iba 16-roční študenti prvého ročníka na OA Tajovského, spoločne s Markom Gajdošom z Gymnázia Andreja Sládkoviča v sobotu 26.11.2011 organizujú jedinečnú akciu s názvom Press Day/Novinársky deň, so začiatkom o 13:00. Chalani si vybrali tému médií najmä preto, že ich samotných zaujímajú a majú pocit, že mladí ľudia sa v nich nevedia orientovať a majú problém vytvoriť kvalitnú fotku alebo video.

Celá akcia sa môže uskutočniť najmä vďaka Národnému projektu KomPrax – Kompetencie pre prax, zameraného na podporu kvality práce s mládežou, ktorý organizuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže od 3.1.2011, s podporou z Európskeho sociálneho fondu. Tohto projektu sa prednedávnom zúčastnil aj Jaroslav Dodok. Učili sa pracovať a komunikovať v tíme, riešiť problémy, pripravovať projekty, získal mnoho kontaktov a grant na rozbehnutie spomínanej akcie.

Na Press day sa netreba vopred nahlasovať a zúčastniť sa ho môže každý, kto bude mať záujem. Zameraný je však najmä na aktívnych, mladých a perspektívnych študentov vo veku 16 – 21 rokov, ktorým by mladí organizátori chceli poskytnúť jednoduchý náhľad do sveta médií, aby lepšie spoznali prácu redaktorov alebo sa niečo nové dozvedeli o tom, ako sa tvoria správy v TV, v rádiu a v novinách. Čaká na nich popoludnie so známymi a úspešnými redaktormi, novinármi, fotografmi a kameramanmi, ktorí sa radi podelia o svoje zážitky, skúsenosti a kontakty.

Práve počas Press Day si budú môcť všetci záujemcovia vyskúšať písanie článkov, fotografovanie alebo filmovanie pod odborným dohľadom a výtvory tých najlepších sa objavia aj v médiách.

Počas akcie prebehnú workshopy, vedené odborníkmi z mediálnej brandže, na témy:

  • Workshop spravodajstva a žurnalistiky v TV
  • Workshop spravodajstva a žurnalistiky v rádiu
  • Workshop spravodajstva a žurnalistiky v novinách
  • Multimediálny workshop
  • Prednáška na tému : Ovplyvňovanie médiami – diskusia
  • Prednáška na tému : Sociálne médiá ( Facebook, Twitter…) – diskusia

Jednotlivé workshopy a prednášky budú viesť: Marta Výbošteková (redaktorka rádia Regina), Miroslav Debnár (publicista), Jana Kršnáková (redaktorka RTVS), Monika Obrtalová (redaktorka rádia Lumen), Matej Pleva (kameraman), Dušan Hein (fotograf), Juraj Spuchlák (riaditeľ rádia Lumen) a iní…