„Ako by som chcela prežiť Veľkú noc tohto roku? Tak ako vždy. Doma, s rodinou, s priateľom, s jeho rodinou, s kopou dobrého a nezdravého jedla, pri telke a knihe, potom v posilke, možno na nejakej prechádzke v lese. Kebyže si môžem úplne vybrať, všetkých by som zobrala k moru. Ale to kedykoľvek, nielen na Veľkú noc. Inak, Veľkú noc zbožňujem. Milujem oblievačku, čokoládových zajacov, vajíčka. Odmala som si zapisovala všetkých kúpačov, ktorí ma prišli vykúpať a vyšibať. Ak ich bolo menej ako tridsať, Veľká noc sa mi ani nerátala…“

Mirka_čítačka1Takto sa zo svojho vzťahu k veľkonočným sviatkom vyznáva Mirka Ábelová – novinárka a poetka, autorka veľmi úspešnej básnickej zbierky Striptíz (2011) a celkom novej a tiež už úspešnej zbierky Na! (2014).

Mirka je (ne)skutočná! Úprimná a priama, vtipná, vysmiata, veselá aj smutná… Povie, čo si myslí, aj keď si to nepremyslí. Je vnímavá a nie je ľahostajná k dianiu okolo seba. Také sú aj básničky. A pretože sú sviatky a cez sviatky by si ľudia mali robiť radosť viac ako inokedy, ponúkame vám súťaž o novú zbierku Mirky Ábelovej Na!

„Niektoré z básní z mojej najnovšej zbierky možno časom budú potrebovať vysvetlivku, keďže som sa pri ich písaní odpichla od aktuálnych udalostí, ale aj to je môj súčasný spôsob vnímania poézie. Snažiť sa poukazovať aj na javy, ktoré nepovažujem za úplne okej. Veľkú časť knihy tvorí jedna šialene dlhá báseň, pri ktorej som vychádzala z poznámok, ktoré som si dva roky písala do mobilu. Je to taký slušný guláš, ale bola to celkom zábava, pokúšať sa to spojiť do jedného textu. Ešte stále využívam aj vulgarizmy, takže tí, čo sa ich boja, budú mať zase hlúpe reči, ale do niektorých textov podľa mňa patria,“ hovorí na margo svojej zbierky Mirka.

Inak, na otázku, do ktorého storočia by sa chcela narodiť, odpovedala: „Dvadsiate storočie, čas bítnikov, hippies, časy, keď žil Jim Morrison, Charles Bukowski. Alebo by som na jeden deň chcela byť Mária Antionetta. Videla som film Polnoc v Paríži a tam som sa výborne nasmiala, ako všetci máme zidealizované nejaké storočie, čas, udalosti a nikdy nie sme spokojní. Ja by som si časy minulé chcela vyskúšať tak na jeden deň, inak som spokojná, že žijem dnes…“

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do nedele 27. apríla odpovedať na otázku: Aký je názov prvej básnickej zbierky Mirky Ábelovej?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Magdaléna Bernátová.