Súčasný veľvyslanec Slovenskej republiky v Spojených štátoch amerických je nominantom strany Sloboda a solidarita, ktorej v novej vláde pripadlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Strana tak do pozície nominuje jedného z najuznávanejších slovenských diplomatov a nie straníka. V tejto súvislosti sa pritom skloňovalo aj meno ďalšieho Banskobystričana, ktorý pôsobí práve v radoch SaS Martina Klusa. Dnes už bývalý podpredseda NRSR bol vo februárových voľbách opätovne zvolený do parlamentu. Napokon však bude Klus štátnym tajomníkom na rezorte zahraničia po boku Korčoka.

Meno Ivana Korčoka, ako nominanta na post ministra zahraničných vecí, v stredu potvrdil aj designovaný premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA). Prezidentka Zuzana Čaputová už potvrdila, že nemá problém s vymenovaním navrhnutých ministrov do ich funkcií. Ustanovujúce zasadnutie novozvoleného parlamentu sa uskutoční v piatok, novú vládu by mala prezidentka vymenovať v sobotu.

Práve menovanie Korčoka sa však komplikuje tým, že je v súčasnosti stále vo Washingtone a s ohľadom na aktuálnu situáciu má len obmedzené možnosti návratu, vrátane povinnosti karantény. Ako uviedol predseda SaS Richard Sulík, Korčok by sa mal v dohľadnej dobe vrátiť na Slovensko a po povinnej karanténe sa ujať vedenia rezortu. “Je to slovenská diplomatická špička. Z môjho pohľadu najvhodnejší adept na to, aby zastupoval našu krajinu v zahraničí,” vyhlásil Sulík.

Ivan Korčok vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave a následne Univerzitu Komenského v Bratislave. Pôsobil na rozličných postoch na Ministerstve zahraničných vecí a v diplomatických službách. Funkciu štátneho tajomníka rezortu zastával pri rôznych politických reprezentáciách v rokoch 2002 až 2005 a tiež od roku 2015 do roku 2018. V rokoch 2002 až 2005 pôsobil ako veľvyslanec v Nemecku, v rokoch 2009 až 2015 bol veľvyslancom a stálym predstaviteľom SR pri Európskej únii a od augusta 2018 je veľvyslancom Slovenskej republiky v USA.