Už budúci týždeň, v utorok 6. mája 2014, sa v bratislavskom kine Mladosť slávnostne otvorí v poradí už ôsmy ročník putovného Minifestivalu európskeho filmu 7×7.  V dňoch 26. až 28. mája si potom jednotlivé snímky budú môcť pozrieť aj Banskobystričania.

nepouzitelni
Francúzsky film Nepoužiteľní.

Festival sa realizuje pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica a vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka. V rámci festivalu 7×7 budú mať slovenskí diváci možnosť už tradične vidieť 7 kvalitných európskych filmov podporených z Programu EU MEDIA v 7 slovenských mestách.

Európsku kinematografiu zastupujú filmy rôznych krajín a žánrov so zaujímavými témami. Divákov čaká nové spracovanie romantického fantasy Kráska a zviera (Francúzsko; 2013, 112 min., r. Christophe Gans), komediálna dráma o riešení komplikovaných životných situácií Anjelsky podiel (Veľká Británia; 2012, 106 min., r. Ken Loach), dráma o dospievaní Len 17 (Francúzsko; 2013, 94 min., r. François Ozon), thriller o súčasných spoločenských neduhoch Borgman (Belgicko, Dánsko, Holandsko; 2013, 113 min., r. Alex van Warmerdam), akčná komédia z policajného prostredia Nepoužiteľní (Francúzsko; 2012, 96 min., r. David Charhon), animovaný rodinný film so známymi postavičkami Štvorlístok v službách kráľa (Česká Republika; 2013, 90 min., r. Michal Žabka) a temný škandinávsky krimi thriller podľa napínavej knižnej predlohy Žena v klietke (Dánsko; 2013, 97 min., r. Mikkel Nørgaard).

logo_7x7Po slávnostnom otvorení a premietaniach pre verejnosť v Bratislave (kino Mladosť, 6.-8.5.) sa festival 7×7 presunie postupne do kín CINEMAX v Nitre (12.-14.5), Žiline (19.-21.5), Banskej Bystrici (26.-28.5.), Poprade (2.-4-6.), Prešove (9.-11.6.) a svoju púť ukončí v Košiciach (16.-18.6.).

Organizátormi festivalu 7×7 sú Úrad vlády Slovenskej republiky, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, kancelária Creative Europe DeskSlovensko a Continental film.

Vstup na filmy premietané v rámci festivalu 7×7 je VOĽNÝ!

Program Minifestivalu európskeho filmu 7×7 2014
v multikine CINEMAX Banská Bystrica

26.5.     18.00 Kráska a zviera

              20.20 Žena v klietke

27.5.     18.00 Nepoužiteľní

             20.00 Borgman

28.5.    16.00 Štvorlístok v službách kráľa

             18.00 Anjelsky podiel

            20.20 Len 17

Viac informácií o filmoch:

ANJELSKÝ PODIEL (The Angel’s Share)

Veľká Británia; 2012, 106 min., r. Ken Loach

Robbie je bez práce a s priateľkou čaká dieťa. Za napadnutie je odsúdený na verejné práce. Jej rodina ho navyše nemá veľmi v láske. V tejto situácii sa však Robbie vynájde. Keď si odpracúva trest, zoznámi sa s partiou „podarených“ existencií na čele s Rhinom, kleptomankou Mo a očarujúco prihlúplym Albertom. Vedúci tejto pracovnej skupiny, Harry, má vášeň pre whisky, a keď všetkých zoberie na degustáciu tohto ušľachtilého nápoja, Robbie v sebe objaví nečakaný talent…

Cena poroty na MFF Cannes 2012.

BORGMAN (Borgman)

Belgicko, Dánsko, Holandsko; 2013, 113 min., r. Alex van Warmerdam

Pulzujúci holandský triler s prvkami temnej komédie prináša viacvrstvovú satiru na súčasné spoločenské neduhy ako konzum a rasizmus. Borgmanov nečakaný príchod do exkluzívnej rezidenčnej štvrte odštartuje sériu znepokojivých až bizarných udalostí okolo starostlivo budovanej fasády majetného manželského páru, ich troch detí a opatrovateľky.

Cena pre Najlepší film na Katalánskom medzinárodnom filmovom festivale Sitges 2013.

KRÁSKA A ZVIERA (La belle et la bête)

Francúzsko; 2013, 112 min., r. Christophe Gans

Píše sa rok 1810. Zámožný kupec si žije v bohatstve a hojnosti. Jedného dňa však príde o všetko a musí opustiť mesto aj so svojimi deťmi. Je medzi nimi aj pôvabná Belle, najmladšia dcéra plná života a radosti. Raz Kupec objaví nádherné kráľovstvo Zvieraťa, ktoré ho odsúdi na smrť za krádež ruže. Belle, viniac sa za nešťastný osud rodiny, obetuje svoj život výmenou za otcov. Na zámku ju však nečaká smrť, ale vcelku nevšedný život plný kúziel, potešenia a melanchólie.

LEN 17 (Jeune & jolie)

Francúzsko; 2013, 94 min., r. François Ozon

Študentka Isabelle v priebehu leta v juhofrancúzskom letovisku absolvuje svoju prvú sexuálnu skúsenosť. Prázdninová epizóda je však len začiatkom príbehu zvedavého dievčaťa, ktorá sa po návrate do Paríža začne za peniaze schádzať s najrôznejšími staršími mužmi. Príbeh sedemnásťročného dievčaťa, ktoré prežíva dospievanie vlastného tela.

Nominácia na Zlatú Palmu na MFF Cannes 2013.

NEPOUŽITEĽNÍ (De l’autre côté du périph)

Francúzsko; 2012, 96 min., r. David Charhon

Manželku vplyvného šéfa Národnej únie zamestnávateľov nájdu mŕtvu. Vyšetrovanie spojí dvoch policajtov z protichodných svetov. François Monge, kapitán slávnej parížskej kriminálky, je v tvrdej predmestskej realite rovnako nepoužiteľný ako jeho predmestský kolega, Ousmane Diakité, vo vyššej spoločnosti naleštených parížskych salónov. Okolnosti ich však donútia spolupracovať a vyšetrovanie politicky citlivého prípadu sa dáva do pohybu.

ŠTVORLÍSTOK V SLUŽBÁCH KRÁĽA (Štyřlístek ve službách krále)

Česká Republika; 2013, 90 min., r. Michal Žabka

Kráľ Rudolf v túžbe po „zlatotvornom“ kameni mudrcov, vydáva napospas svoj najcennejší poklad – svätováclavskú korunu a blaho celého kráľovstva. Podľa prastarej veštby iba divné bytosti zo vzdialenej budúcnosti môžu zachrániť nielen kráľovské klenoty a kráľovstvo, ale aj celú zemeguľu, ktorej hrozí návrat k dobe ľadovej …

ŽENA V KLIETKE (Kvinden i buret)

Dánsko; 2013, 97 min., r. Mikkel Nørgaard

Komisár Carl Mørck a jeho asistent Assad sa zapletú do vyšetrovania päť rokov starého prípadu tajomného zmiznutia političky Marete Lynggardovej. Vyšetrovanie ich vtiahne do víru zneužívania, týrania a zlomyseľnosti, ktoré číhajú pod nablýskaným pozlátkom súčasnej Škandinávie.

Nominácia na cenu Bodil 2014 pre Najlepší dánsky film.