Historické centrum neďalekej Banskej Štiavnice je v plameňoch. Po tom, čo pravdepodobne po elektrickom skrate začala dopoludnia horieť budova známej „Banky lásky“, požiar sa rozšíril aj na ďalšie historické budovy v okolí. Na mieste zasahujú hasiči z niekoľkých okresov.

Ako sme už informovali na ZVonline.sk, v sobotu dopoludnia začala v centre Banskej Štiavnice horieť známa turistická atrakcia „Banka lásky“ – zážitkový dom venovaný najdlhšej ľúbostnej básni sveta – Sládkovičovej Maríne. Ľudia si tam v špeciálnych schránkach ukladajú pamiatkové predmety na svoju lásku.

Podľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici sa predbežne pracuje s verziou, že požiar spôsobil skrat elektrického vedenia. „Na mieste zasahujú hasiči a smeruje tam už zisťovateľ príčin požiarov,“ dodáva krajská polícia na sociálnej sieti. Požiar sa mal rozšíriť aj na ďalšie budovy.

Hasičom sa však nepodarilo zabrániť rozšíreniu požiaru aj na ďalšie okolité historické budovy. „Podľa najnovších informácií horí už aj Banský archív, budova ZUŠ či pizzeria,“ informovala ďalej polícia, ktorá má sama na mieste úlohy súvisiace so zaistením lokality a hliadky z niekoľkých okresov. Ako polícia informovala, na miesto boli vyslaní aj kriminalisti.

Hasičský a záchranný zbor Slovenskej republiky na sociálnej sieti informoval, že na mieste zasahujú viac ako tri desiatky profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Na mieste udalosti zasahuje 17 profesionálnych hasičov z Banskej Štiavnice, Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Zvolena, Pliešoviec a 13 dobrovoľných hasičov z DHZO Štefultov, Banská Štiavnica a Štiavnické Bane

„Zasahujúci príslušníci odstavili objekt od energií, vykonávajú hasiace práce, evakuáciu osôb z reštaurácie, ochladzujú susediace budovy a vynášajú predmety z objektu,“ približuje HaZZ.