Univerzitný hokejový tím Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa teší čoraz väčšej popularite. Aké boli začiatky budovania mužstva a čo všetko je potrebné, aby klub v Európskej univerzitnej hokejovej lige bojoval o najvyššie priečky sme sa v rozhovore pýtali manažéra tímu Milana Kyseľa.

Ako vznikla myšlienka založiť hokejový tím UMB a kto všetko stál za jeho vznikom?

Ako prvý ma oslovil v novembri 2013 kolega Lukáš Opáth, ktorý bol vtedy doktorand na Katedre telesnej výchovy a športu, s tým či nedáme dokopy tím pre Akademické majstrovstvá Slovenska. Povedal sme si teda, že prečo nie a išli sme do toho. Dali sme dokopy tím a na tomto turnaji to bol náš prvý výber. Na podujatí sa zúčastnil aj tím STU Bratislava, ktorý už v tom roku bol súčasťou prvého ročníka EUHL. Dali sme sa teda s nimi do reči a zistili sme, že by sme mali na to dostať sa do EUHL aj my. S Lukášom Opáthom sme sa teda dohodli, že sa s tímom pokúsime dostať do ligy v ďalšom ročníku. A od novembra 2013 až do apríla 2014 teda prebiehali rokovania s vedením EUHL, popri tom sme museli zabezpečiť, aby sme mali k dispozícií ľad na trénovanie a hranie, a tiež zabezpečiť podmienky pre hráčov na Univerzite Mateja Bela.

Kedy padlo konečné rozhodnutie, že tím UMB sa predstaví v EUHL?

Počas rokovaní o našom vstupe do ligy sme odohrali aj prípravný zápas proti tímu Gladiators Trenčín, ktorý už bol vtedy tiež súčasťou EUHL. To bol moment kedy sa malo rozhodnúť či máme na to herne aj organizačne. Zápas nám vyšiel po oboch stránkach, dokonca sme vyhrali a na zápase sa zúčastnili aj zástupcovia EUHL, ktorí organizáciu hodnotili veľmi pozitívne. Následne začali už fixné rokovania o tom ako to bude vyzerať, čo znamená zapojenie tímu v EUHL a všetky ďalšie veci, vďaka ktorým mohla Univerzita Mateja Bela podpísať zmluvu s EUHL.

Aké boli vaše začiatky a s čím ste vstupovali do úvodnej sezóny?

Jedna z podmienok univerzity bola, že ju to nebude stáť nič, takže do sezóny sme vstupovali bez peňazí, len s tým, že máme vybavený priestor na ľade. Takže z tohto pohľadu bol prvý ročník veľmi turbulentný. Rozpočet sme lepili hlavne z vlastných peňazí a z príspevkov od známych, vďaka čomu sme vedeli pokryť hlavne náklady za štadión a dopravu na zápasy. Mali sme teda nejaké očakávania, museli sme však najprv dokázať, že máme na to pôsobiť v takejto súťaži a riadiť hokejový klub.

Momentálne rozpočet pokrývate stále z vlastných zdrojov alebo pomáha aj UMB prípadne iní sponzori?

Teraz je to už lepšie, toto je štvrtý ročník, ktorý sme začali a tie financie sú už rozložené. Samozrejme sa zapája aj UMB a mesto Banská Bystrica prostredníctvom prenájmu ľadových plôch. Máme tiež sponzorov stálych, ktorí sú s nami od prvého roku a pribúdajú stále ďalší. Ono to ale nie je o tom, že prijímame nejaké veľké sumy, skôr je to viac sponzorov, ktorí prispievajú po menších čiastkach. Celá súťaž je postavená na amatérskej báze, má amatérsky štatút, to znamená, že tí hráči sú amatéri, ale nie výkonom, ale tým, že nie sú platení. Sú to študenti, ktorí hrajú hokej popri škole a väčšina z nich pôsobila v rôznych súťažiach ako 1. a 2. liga. Teraz máme väčšinu hráčov z juniorskej extraligy, prípadne zo seniorskej extraligy, ktorí sa ale rozhodli študovať. Máme dokonca ohlasy, že úroveň nášho tímu sa blíži k výkonnosti najlepších mužstiev prvej hokejovej ligy.

Funguje čo sa týka zloženia tímu nejaká spolupráca aj s HC ’05 Banská Bystrica?

Čo sa týka nejakej systematickej výmeny hráčov tak to zatiaľ nie, ale s HC ’05 máme spoluprácu, veď náš hlavný  tréner Lukáš Opáth a asistent trénera Marek Janík sú súčasťou tohto klubu kde trénujú mládežnícke tímy, zdieľame spoločný štadión a samozrejme sme fanúšikmi HC ’05. Takže nemáme to papierovo spečatené, ale samozrejme keď sa dá tak si pomáhame. EUHL si berie vzor hlavne z amerických univerzitných súťaží, kde to funguje niekoľko desiatok rokov a my to teraz prinášame do Európy. Je to piaty rok a máme rekordný počet 13 tímov, čo už je veľmi dobrý počet tímov. Vízia je mať 4 divízie, kde my budeme v tej východnej, pribudnúť má severná, kde budú tímy z Estónska, Švédska, Fínska a potom budú pribúdať ďalšie divízie, ako západná kde budú zástupcovia z Francúzka, Nemecka, Anglicka a nakoniec južná divízia.

Ako často sa mení tím UMB?              

Naša obrovská výhoda je to, že myslíme ďaleko do budúcna. Sledujeme si fluktuáciu hráčov, keďže za nás môže hrať len študent prípadne rok po štúdiu aj úspešný absolvent. Zatiaľ nás veľký odliv hráčov nezastihol, ten čakáme až budúci rok, ale už teraz sme zapracovali do tímu študentov prvého ročníka, takže v tomto smere sa to snažíme ustriehnuť a nebojíme sa, že by sme nemali s kým hrať, pretože záujem je naozaj veľký. Máme pre hráčov vynikajúce podmienky od výborne vybavenej šatne, kvalitných tréningových plôch až po profesionálnych trénerov. Momentálne máme v tíme okolo 30 hráčov, takže je niekedy naozaj ťažké vybrať kto bude hrať a kto nie.

Káder mužstva je zložený výhradne len z hráčov Univerzity Mateja Bela alebo aj z okolitých univerzít?

Prevažná väčšina je z UMB, ale máme hráčov aj z Technickej univerzity zo Zvolena.

Spomínal si, že hráči nedostávajú za pôsobenie v tíme žiadne peňažné odmeny. Aké sú teda ostatné výhody hráčov hokejového tímu UMB?

Snažíme sa im vždy vytvoriť nejaký štandard. Tým, že ich nemôžeme platiť, tak sa im snažíme vynahradiť inými vecami, ako napríklad hokejkami, rôzne iontové nápoje, ovocie do šatne, pásky na hokejky, na chrániče, vaky, bundy a rôzne veci, ktoré by si inak museli kúpiť sami. Samozrejme za dobré výsledky potom prídu nejaké štipendiá, ale to vždy záleží od konkrétneho roka podľa toho ako sa umiestnime. Majú tiež zabezpečenú zdravotnú starostlivosť, aby keď sa náhodou niečo stane, boli čo najrýchlejšie doliečení. Takže aj samotní hráči nám veľakrát povedia, že tá starostlivosť o nich je na výbornej úrovni a doposiaľ sa s tým niektorí nestretli.

Je šanca, že sa vaši hráči niekedy presedia napríklad v slovenskej extralige?

V budúcnosti je to reálne. Momentálne ale liga funguje piaty rok, takže sa musíme držať pri zemi. V Amerike sa z podobných súťaží bežne dostávajú hráči do NHL, u nás ak by sa niekto dostal do lepšej súťaže, tak je to skôr výnimka. Ale samozrejme sú aj v našej lige hráči, ktorí dokázali prejsť do seniorských súťaží, len to nie je zatiaľ masové.

Pred začiatkom tejto sezóny ste boli na turnaji Student Hockey Eurochallenge v ruskom Jekaterinburgu. Ako sa vám na ňom darilo?

To bol prvý ročník turnaja, pretože sa rozbieha spolupráca s ruskou univerzitnou súťažou a prebehlo vlastne také porovnanie medzi tímami EUHL a ruskými mužstvami. Išli sme tam viac menej bez očakávaní a dopadlo to nakoniec veľmi dobre. Turnaja sa zúčastnili štyri tímy, dvaja finalisti z posledného ročníka, teda my a UK Praha a dvaja finalisti z Ruska. Odohrali sme 4 zápasy za 4 dni, čo bolo naozaj veľa a hráči už boli náchylní na zranenia. Nakoniec to ale pre nás dopadlo dobre. V základnej časti sme vyhrali dva zápasy nad ruskými tímami, čo nás posunulo až do finále, kde sme prehrali a umiestnili sme sa na druhom mieste. Posledný zápas sme už dohrávali s početnými zraneniami proti tímu, ktorý rok predtým hral ešte ruskú juniorskú súťaž a niektorí mali dokonca štarty v KHL. Takže bol to veľký zážitok a striebro je pre nás obrovský úspech.

V Rusku vznikla tiež myšlienka, že sa bude konať takzvaný World Cup?

Je to v štádiu príprav a čakáme, že by to mohlo byť už budúci rok. Bol by to turnaj výberov amerických univerzít, našej EUHL a výber ruskej študentskej ligy. Takže toto podujatie bude, je o to záujem a čas a miesto sa ešte upresní.

Mužstvo UMB bolo od vstupu do EUHL dvakrát druhé a raz tretie. Plánujete už „konečne“ ligu aj vyhrať?

Tak plánujeme to každý rok. Ideme si počas celej sezóny za tým, aby sme sa vôbec dostali po celej sezóne do finále, pretože tie tímy sú z roka na rok lepšie. Jedna vec je vyhrať a ďalšia je držať sa medzi dvomi – tromi najlepšími tímami ligy. Jasné, že aj to druhé miesto z minulej sezóny mrzí, keď si to ale človek uvedomí, tak byť za tri roky dvakrát druhý a raz tretí je veľká vec. Robíme teda všetko pre to, aby to už tento rok vyšlo. Máme už veľmi kvalitné analýzy zápasov, štatistiky, testy hráčov, takže robíme naozaj veľa vecí naviac, ktoré veríme, že konečne pre nás prinesú Sekeras trophy.

Od tohto roka sa na UMB konkrétne na katedre telesnej výchovy a športu otvorila špecializácia hokej? Koho je to zásluha?

Bola to hlavne zásluha kolegu Lukáša Opátha a vedúceho Katedry telesnej výchovy a športu Jiřího Michala. Jedným z našich cieľov bolo prilákať študentov na špecializáciu Hokej – tréner ľadového hokeja a podarilo sa nám to spustiť už od tohto roka. To znamená, že študenti, ktorí už boli prijatí na Katedru telesnej výchovy a športu mali možnosť sa prepísať na túto špecializáciu s tým, že od budúceho roka si už budú môcť študenti na túto špecializáciu podávať prihlášky. Je to zásluha aj naša, ale aj ľudí z Katedry telesnej výchovy a športu, takže boli by sme veľmi sebeckí, keby sme tvrdili, že je to len naša zásluha. Študent teda po ukončení štúdia získa možnosť stať sa hokejovým trénerom s medzinárodne uznávanou licenciou. Doteraz bola takáto možnosť len v Bratislave, teraz aj v Banskej Bystrici, čiže je to veľká vec či už pre univerzitu alebo aj pre hokejové kluby z okolia.