Dvojica lietadiel Mig-29AS 1. taktickej letky Taktického krídla Otta Smika Sliač musela v piatok 10. marca v dopoludňajších hodinách vzlietnuť k podozrivému dopravnému letu, ktorý prechádzal nad územím Slovenska.

V piatok krátko pred desiatou ráno vzlietli stíhacie lietadlá z leteckej základne Sliač k identifikácii podozrivého dopravného letu, ktorý bol ako podozrivý klasifikovaný už nad maďarským územím. Išlo o lietadlo Boeing 787-8 Dreamliner spoločnosti Air India, ktoré smerovalo do Londýna. V rámci tzv. letu Alpha Scramble, kedy sa spravidla lietadlo nehlási príslušnej veži, ďalej po identifikovaní stroja sprevádzali lietadlo až nad české územie. Ako sa uvádza na stránkach letky, južne od Prahy prevzali kontrolu nad lietadlom českí kolegovia s ich stíhacími lietadlami Gripen. Slovenskí vojenskí letci sa na domácu základňu vrátili krátko po jedenástej hodine.

K podobným situáciám dochádza vo vzdušnom priestore pomerne často. Každý let, ktorý sa neprihlási riadeniu letovej prevádzky nad krajinou, ktorou prelieta, je možné považovať za potenciálne rizikový. Vo väčšine prípadov ide na šťastie len o zlyhanie pilotov pri nastavení technických parametrov rádiovej komunikácie či technické poruchy spôsobujúce nefunkčnosť rádiovej komunikácie. Vojenskí piloti sa potom spravidla snažia o nadviazanie vizuálneho kontaktu s pilotmi, prípadne kontrolu letovej dráhy. Pokiaľ by bolo zo správania lietadla zjavné smerovanie k nebezpečnej aktivite, môžu priamo títo piloti dostať príkaz k zásahu.