Na dvore bývalého Herritzovského pivovaru na Moysesovom námestí sa po mnohých rokoch opäť varilo pivo. Neveríte? Choďte sa pozrieť. Do piatka 17. mája sa tam koná Sympózium súčasného umenia. Organizuje ho neformálna iniciatíva Zabudnutý pivovar.

Názov Zabudnutý pivovar vystihuje situáciu, v akej sa tento výnimočný objekt, ktorý v minulosti robil dobré meno mestu, nachádza. Tehlová industriálna architektúra Herritzovského pivovaru z druhej polovice 19. storočia nemá v Banskej Bystrici obdobu. Závesná reťazová strecha objektu, zhotovená podľa projektu českého architekta Bedřicha Schnircha pri jeho rekonštrukcii (1826), je svetový unikát. Tento charizmatický priestor by mal slúžiť na obdiv a nie byť ukrytý za zákazmi vstupu.

Po šesťdesiatich rokoch opäť vôňa piva

Cieľom Sympózia súčasného umenia v Zabudnutom pivovare, ktoré sa začalo v pondelok 13. mája a potrvá do piatka 17. mája 2024, je „otvoriť dvere“ pivovaru, umožniť verejnosti do neho vstúpiť, spoznať ho a  naštartovať tak záchranu tejto výnimočnej technickej pamiatky. Vrátiť jej atmosféru starých čias. Tú po šesťdesiatich rokoch hneď v prvý deň podujatia pripomenula špecifická vôňa piva, aj keď uvareného „po domácky“. Pivo sa však v tomto pivovare variť už nebude…

Umelecká galéria zo starého pivovaru

Sedem výtvarníčok a výtvarníkov počas piatich dní premení priestory starého pivovaru na umeleckú galériu – Magdaléna Masárová, Jakub Cmarko, Matúš Astrab, Michaela Šuranská, Ľubomír Slovinský, Marcela Záchenská, Šimon Kern. Dvor starého pivovaru, za červeným domom na Námestí Štefana Moysesa 7 (pasáž Hogo Fogo Jazz & Art Club), môžete počas sympózia navštíviť každý deň od 10.00 do 20.00 h. A každý deň od 14.00 do 20.00 h sa dvor pivovaru stane peším korzom medzi Námestím Štefana Moysesa a parkom so skanzenom bojovej techniky v Múzeu SNP. Popritom uvidíte, ako v tomto priestore pribúda inštalácia nových umeleckých diel.

V programe sympózia sú tiež jedinečné umelecké workshopy, prednášky či komentované prehliadky. V stredu 15. mája od 10.30 do 11.30 h to bude napríklad aj workshop Modelovanie pre najmenších s Magdou Masárovou. Sympózium vyvrcholí v piatok 17. mája, kedy bude beseda s odborníkmi na tému industriálnych pamiatok na Slovensku (17.00 h), vernisáž výstavy a komentovaná prehliadka s kurátormi (18.30 h), koncert banskobystrickej dievčenskej kapely Škridle (19.30 h) a prehliadka nasvietených umeleckých diel (20.30 h).

Noc múzeí a galérií aj v pivovare

Piatkom sa však týždeň v Zabudnutom pivovare ešte nekončí. Čerešničkou na torte, či v tomto prípade skôr penou na pive, bude sobotňajšia Noc múzeí a galérií, na ktorú organizatóri sympózia pripravili atraktívny program. Pasáž s pivovarom poslúži ako tranzitný peší priestor medzi inštitúciami na Námestí Štefana Moysesa a Parkom pri Pamätníku SNP. Uvidíte nasvietené umelecké diela, ktoré vytvorili umelkyne a umelci počas týždňa (16.00 – 23.00 h). Určite zaujme prehliadka unikátnej reťazovej strechy o 16.00 h so sprievodcom (treba sa prihlásiť vopred na: zabudnuty.pivovar@proton.me). Čaká vás aj ukážka odlievania umeleckých diel z hliníkovej trosky (20.00 h), komentované prehliadky výstavy s kurátormi, videomaping aj rozprávanie o Herritzovskom pivovare. To všetko od 16.00 do 23.00 h.

Miesto, ktoré si zaslúži byť zachránené

Iniciátormi myšlienky vrátiť do pivovaru život sú traja mladí Banskobystričania Kristián Néky, Alex KrajčoMartina Tušimová. Sympózium súčasného umenia je prvým kultúrnym podujatím iniciatívy Zabudnutý pivovar, ktorá sa snaží o naštartovanie záchrany tejto výnimočnej technickej pamiatky. Finančné prostriedky na podujatie sa podarilo vyzbierať vďaka dobrovoľnej zbierke.

Sympózium súčasného umenia v Zabudnutom pivovare je jedinečnu príležitosťou uvidieť a precítiť, ako vzniká umenie, nadýchnuť sa zabudnutej histórie mesta v priestoroch, ktoré nie je možné vidieť bežne a podporiť účasťou skvelú myšlienku záchrany miesta, ktoré si to určite zaslúži. Viac informácií nájdete tu.