Primátor Peter Gogola chce, aby sa výkonné orgány mestských spoločností obsadzovali prostredníctvom konkurzu.

Jedným z nových protikorupčných opatrení, ktoré by malo mesto v spolupráci s Transparency International Slovensko (TIS) zaviesť, je aj nastavenie jasných pravidiel pri obsadzovaní postov na mestskom úrade či do výkonných orgánov mestských spoločností.

Ilustračné foto: Branislav Račko

Doterajšia prax na mestskom úrade aj pri obsadzovaná postov v mestských podnikoch konkurzy nevyužívala. Primátor sa zaviazal k zmene, potrebuje aj podporu mestského zastupiteľstva. „Chcem sa s poslancami o tom rozprávať, je to na dlhšiu debatu. Veľmi by som uvital, keby sa s touto myšlienkou stotožnili. Nemám problém s tým, aby v konkurznej komisi sedeli poslanci,“ povedal primátor Peter Gogola.

Práve personálna politika je podľa riaditeľa TIS Gabriela Šípoša jednou z najcitlivejšie vnímaných oblastí zo strany verejnosti. „Je to jedna z oblastí, ktorá na Slovensku veľmi zle funguje. Keď sa pozriete na centrálnu úroveň, je to podobné. Politické nominácie do firiem, konflikty záujmov, podozrenia z klientelizmu,“ hovorí Šípoš s tým, že ak to funguje v západnej Európe alebo v USA lepšie, tak nevidí dôvod prečo by to nemohlo u nás. „Ak to raz na mestskej úrovni príde a bude mať úspech, tak sa to rozšíri. Je to podobné ako pri iných politikách. Aj verejné obstarávanie 10-15 rokov dozadu bolo úplne iné, človek sa nič nedozvedel, teraz je všetko na internete. Aj preto si myslíme, že verejným tlakom, spoluprácou s politikmi sa občas niečo podarí. Som rád, že aspoň Banská Bystrica dala verejný prísľub, že toto je problém a skúsi to riešiť.“

Primátor môže rátať s podporou poslaneckého klubu Banskobystrická alternatíva, ktorý konkurzy pri výbere pracovníkov dlhodobo presadzuje. Najsilnejší klub SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS návrh neodmieta, potrebuje sa však s ním podrobnejšie oboznámiť. „Nemám konkrétne informácie. Týmto materiálom sa určite budeme zaoberať a neodmietame to. Na základe znalosti danej situácie viem, že všetky kluby majú svojich zástupcov. Musíme si to prerokovať každý osobitne a potom aj vzájomne,“ povedal pre BBonline.sk predseda klubu Ladislav Topoľský.