Komisia pre školstvo a šport odporučila Mestskému zastupiteľstvu v Banskej Bystrici prerozdeliť 172-tisíc eur formou grantov za účelom podpory športových klubov a podujatí. Ďalšie prostriedky už prerozdelila i samotná komisia.

cyklisti, cyklistika, Okolo Slovenska 2009 - FR
Cyklistické preteky Okolo Slovenska prejdú Banskou Bystricou.

Aj tento rok dostanú tri najmasovejšie športy v Banskej Bystrici dotáciu pre činnosť mládežníckych tímov po 50-tisíc eur. Takáto suma poputuje občianskemu združeniu zastrešujúcemu mládežnícke tímy FK Dukla a obdobnému občianskemu združeniu hokejového HC ’05.

Dotácie teda nesmerujú do do klubových akciových spoločností, pod ktoré spadajú hlavné mužstvá. Do dvoch tunajších basketbalových klubov, z ktorých jeden sa venuje mužskému a druhý dievčenskému basketbalu, pôjde po 25-tisíc eur.

V minulých rokoch neboli výnimočné ani mimoriadne priame dotácie pre športové kluby aj v seniorských kategóriách. S takými zataiľ mesto nepočíta. To všetky vrcholové športy podporuje napríklad aj zabezpečením a prenájmom športovísk na Štiavničkách či prevádzkou zimného štadióna pod mestskou firmou. V súvislosti s touto témou sa medzi poslancami rozvírila debata aj ohľadom zlej ekonomickej situácie A mužstva FK Dukla, ktoré vypadlo do druhej ligy a s ohľadom na jej zadĺženie je otázny aj štart v nižšej súťaži v budúcej sezóne. Poslanci deklarovali záujem pomôcť futbalu, no nezávislý poslanec Pavol Bielik zároveň nepriamo apeloval na majiteľa klubu Jána Kováčika, aby vyjasnil aktuálnu situáciu klubu.

Dotácia 7-tisíc eur smeruje na základe rozhodnutia poslancov organizátorom Banskobystrického maratónu, ktorý sa postupne zaradil na tretie miesto v rámci Slovenska.

Poslancov zaujímalo napríklad schválenie dotácie v sume až 15-tisíc eur pre Slovenský zväz cyklistiky (SZC) za účelom zabezpečenia rýchlostnej prémie v rámci jednej z etáp tohtoročných pretekov Okolo Slovenska, ktorá by mestom prechádzala. Vedenie mesta i väčinu v zastupiteľstve však presvedčil následný záväzok SZC ohľadom štartu budúceho 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska v roku 2016. Pretek, ktorý by mal budúci rok prechádzať kúpeľnými mestami Slovenska, by pritom v Banskej Bystrici nemal len štartovať ale ešte predtým by tu malo prebehnúť aj predstavovanie tímov aj prológ námestím.