Hlasovanie o náčelníkovi mestskej polície sprevádzala ostrá diskusia. Poslanec Vladimír Pirošík sa pýtal na členstvo v KSČ, jeho kolega spochybnili výber.

Ilustračné foto: BBonline.sk

Na čele banskobystrickej mestskej polície bude Miroslav Bálint, ktorého vybrala spomedzi jedenásť kandidátov komisia zložená z členov mestskej rady. Zastupiteľstvo hlasovaním potvrdilo nomináciu, ale diskusia sa niesla v konfrontačnej atmosfére. Poslanca Vladimíra Pirošíka (BBA) zaujímala politická minulosť nového náčelníka. Ten priznal, že ako vyšetrovateľ vojenskej polície bol členom Komunistickej strany Československa, a že v súčastnosti je členom SMER-SD. Na to zareagoval člen najsilnejšieho poslaneckého klubu v MsZ Tomáš Novanský (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS), ktorý tvrdil, že zákon neumožňuje sa na takéto osobné veci pýtať.

Prestrelka pokračovala ďalej, keď Pirošík naznačil, že o osobe nového náčelníka bolo rozhodnuté vopred. Podľa neho by nemali vyberať politici, ale odborníci.  “Ja som nevedel, že pán Bálint sa vôbec prihlási a to som členom strany SMER,” reagoval Novanský a svojmu oponentovi odporučil zariadenie v Kremnici v prípade, že vedel niečo viac.

Ďalší poslanec Banskobystrickej alternatívy (BBA) Pavol Katreniak spochybnil samotný výber, keď si členovia nevypočuli všetkých uchádzačov a počas pohovorov odchádzali z miestnosti. Na to sa do diskusie prihlásila viceprimátorka Katarína Čižmárová, podľa ktorej mali členovia výberovej komisie dostatok informácií o každom z uchádzačov.

Samotný novozvolený náčelník Miroslav Bálint povedal, že ako prvý krok urobí v mestskej polícii personálny audit. Nechce sa rozhodovať na základe medializovaných informácií, ale urobiť si nezávislý obraz o stave MsP v Banskej Bystrici. Pri hlasovaní ho podporili všetci poslanci okrem členov Banskobystrickej alternatívy, ktorí sa zdržali hlasovania resp. Pavol Katreniak bol proti.