V projekte sa uvádza suma 1,45 milióna eur, niektorí poslanci tvrdia, že dotácia bude omnoho nižšia a výstavbu podporí aj štát a súkromný sektor.

Zámer dokončenia rozostavenej cesty na Pršiansku terasu naberá čoraz viac reálnejšie kontúry. Poslanci banskobystrického mestského zastupiteľstva schválili uznesenie, ktoré súhlasí s finančnou spoluúčasťou Banskej Bystrice na tomto projekte. Návrh však neprešiel hladko a predchádzala mu viac ako dve a pol hodinová diskusia.

kremničkaPoslancov rozdelila najmä suma, ktorou má mestská samospráva prispieť. Kým Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa bude spolupodieľať obnosom 31-tisíc eur, mesto má poskytnúť dotáciu vo výške 1,45 milióna eur. Zvyšok doplatí Európska únia vo výške 428-tisíc eur. Nezávislý poslanec Igor Kašper tvrdí, že zo strany kraja je prísľub prispieť 200-tisíc eurami. Konečná suma dotácie by mala byť pre mesto omnoho nižšia. „Pôvodný projekt hovoril o sume 4,5 milióna, potom tri milióny, teraz je to podľa prerobeného projektu 1,8 milióna. Z toho necelých 500-tisíc je nenávratný finančný prostriedok z Európskej únie, vyše 200-tisíc eur dáva BBSK a zostáva nám milión, ktorý sa znižuje o tri hlavné položky. Hlavne o vysúťaženú sumu, možno dákych desať percent, ďalej sumu, ktorou prispejú investori a sumu, ktorou prispeje štát. Náš cieľ je, aby to mesto nestálo viac ako 300-tisíc eur. Za tú cenu je to naozaj zaujímavé, lebo prídeme k ceste, ktorá má hodnotu okolo dvoch miliónov eur,“ povedal Igor Kašper (nezávislý).

O spoluúčasti súkromných investorov ale pochybuje Martin Turčan. „Ja osobne si neviem celkom predstaviť, že niekto zo súkromného sektora položí 200-300 tisíc eur na to, aby sa spolupodieľal na stavbe komunikácie. Držím palce, nech sa to podarí, ale neverím tomu,“ povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS.  „Z nášho pohľadu je to holub na streche a jediný získaný vrabec je schválená suma, ktorú sa zaviazalo mesto cez uznesenie vyčleniť,“ hovorí na margo účasti súkromných investorov Vladimír Pirošík (BBA), ktorému prekážalo aj to, že sa pred poslancov nepostavil zástupca mesta a nevysvetlil dopad tohto rozhodnutia na mestský rozpočet.

Podľa Turčana by mal cestu zafinancovať kraj. „O milióne eur (z mestského rozpočtu pozn.red.) sa nemôžeme baviť, viem si predstaviť, že pri 300-tisíc eur by sme nad tým uvažovali. Ale v tejto pozícii, v akej to bolo dnes predložené, neexistuje, aby sme za niečo takéto zahlasovali a zaručili sa za to. Je to cesta, ktorá bude patriť do správy vyššieho územného celku, a preto by si ho mal prefinancovať. Do tejto chvíle sa v Banskej Bystrici zo strany župy dokopy nič neuskutočnilo. Zvolen dostal most. Spýtajte sa tam, či sa finančne na tom spolupodieľali a či pomáhali VÚCke,“ dodáva Turčan.

Ladislav Topoľský (SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS) hovorí, že treba využiť možnosť čerpať prostriedky z Európskej únie. „Je to jedinečná šanca, aby sa združili prostriedky z rôznych zdrojov, či už od štátu, od súkromného investora, európskej únie, mesta a vyššieho územného celku,“ tvrdí predseda väčšinového poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve. Pridáva sa k nemu aj primátor Peter Gogola. „Treba využiť príležitosť čerpať peniaze z  iných ako rozpočtových zdrojov. Rozpočtovacie obdobie končí a toto je posledná výzva, z ktorej môžeme v spolupráci s vyšším územným celkom získať prostriedky na vybudovanie verejnej komunikácie,“ dodáva Gogola.

Katreniak: Riešime chyby minulosti

Prijatiu uznesenia predchádzala emotívna diskusia. Milan Smädo (nezávislý) prísľúbil finančnú spoluúčasť jeho firmy na dokončení cesty. Podľa Pavla Katreniaka je súčasná situácia dôsledkom zlého rozhodnutia spred niekoľkých rokov. „Ešte v minulom volebnom období poslankyňa Ľudmila Priehodová predložila návrh pri schvaľovaní zmien a doplnkov na Pršianskej terase, ktorým podmienila výstavbu v tejto oblasti dokončením komunikácie. Žiaľ, uznesenie nebolo akceptované a  dospeli sme k tejto kritickej situácii,“ povedal Katreniak (BBA) s tým, že mesto malo vtedy viac finančných prostriedkov a malo to v spolupráci v VÚC riešiť.

Katreniak hovorí o zasadnutí zastupiteľstva z augusta 2008. Návrh jeho poslaneckej kolegyne vtedy síce nebol schválený, keďže sa väčšina poslancov zdržala, ale bolo prijaté uznesenie vtedajšieho mestského poslanca Petra Lačného (KDH). To odporučilo primátorovi Ivanovi Saktorovi urýchlene rokovať s BBSK o dokončení cestnej komunikácie na Pršiansku terasu.