Pravdepodobnosť, že Banská Bystrica využije dotáciu SFZ a vlády na rekonštrukciu Štadióna SNP je nízka. Prekážkou sú vlastnícke vzťahy a nedostatok financií.
Slovenský futbalový zväz (SFZ) v piatok na svojej konferencii odhlasoval prerozdelenie finančných prostriedkov na rekonštrukciu a modernizáciu futbalových štadiónov. Suma 45 miliónov eur sa má prerozdeliť do 21 miest. Medzi nimi sa ocitla aj Banská Bystrica, kde by sa mal štát prispieť sumou 2,4 milióna eur.
Rekonštrukcia štadióna však predpokladá spoluúčasť klubu resp. samosprávy vo výške minimálne 40%. To v prípade Štadióna SNP na Štiavničkách predstavuje 1,6 milióna eur. Mesto načrtlo aké sú jeho možnosti zapojenia sa do podobného projektu. „Suma 1.6 milióna eur je veľmi veľké číslo. Predstavuje približne sumu, ktorú mesto v rozpočte na rok 2013 vyčlenilo na rekonštrukciu a obnovu majetku mesta (budovy, komunikácie, cyklotrasy atď.). O tom, či takúto veľkú čiastku mesto investuje práve do rekonštrukcie futbalového štadiónu, musia rozhodnúť poslanci MsZ pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2014,“ píše sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Martina Kanisová.
Prezident futbalového zväzu by chcel stanovisko samospráv do 30. novembra 2013. Poslanec Jakub Gajdošík (SMER-SD) však upozorňuje, že v tohtoročnom rozpočte nie sú na podobné výdavky vyčlenené prostriedky. „Mesto nemôže investovať do cudzieho majetku,“ vníma aj právnu stránku veci podpredseda najsilnejšieho poslaneckého klubu v zastupiteľstve. „Majiteľom štadióna nie je samospráva, preto by 40% mala zaplatiť armáda,“ tvrdí Gajdošík s tým, že ministerstvo obrany by zveľadilo štadión svojho vrcholového športového strediska. Aj materiál SFZ predpokladá spoluúčasť samospráv z dôvodu, že majiteľmi štadiónov sú väčšinou mestá. Banská Bystrica je však výnimkou.
O majetkových vzťahoch v súvislosti so Štadiónom SNP sa hovorí už dlho. Ján Kováčik, ktorý je prezident SFZ a bývalý majiteľ FK Dukla Banská Bystrica, tvrdí, že mesto by malo štadión získať do svojho majetku. Ministerstvo obrany ho však podľa zákona nemôže darovať.
Prvým krokom pri prípadnej rekonštrukcii by tak musela byť dohoda medzi mestom a ministerstvom obrany. Pavol Katreniak (Banskobystrický alternatíva) hovorí, že projekt štadióna nepodporí bez poriadnych ekonomických podkladov. „Za Saktora sa mesto zadĺžilo, musíme splácať mnohé dlhy,“ poukazuje Katreniak na obmedzené možnosti mesta. „Je potrebné si určiť priority. Nie však na základe pocitov, ale serióznej analýzy,“ dodal Katreniak s tým, že bude potrebné financovať spoluúčasť na výstavbe cesty na Pršiansku terasu a investície sú potrebné aj do krematória či zimného štadióna.
Aký je postoj VŠC Dukla k prípadnej rekonštrukcii Štadióna SNP sa nám zistiť nepodarilo, keďže riaditeľ Róbert Kurčík je na dovolenke a stanovisko poskytne neskôr. Zmluva medzi SFZ a vládou SR však zaručuje zachovanie pôvodných funkcií športovísk, v tomto prípade atletického využitia štadióna.