Letné prázdniny sa pomaly dostávajú do svojej druhej polovice a Banská Bystrica má za sebou niekoľko úspešných podujatí. S veľkým záujmom verejnosti sa stretli štvrtkové prehliadky historického centra mesta i komentované prehliadky kostolov, ktoré ostávajú naďalej v ponuke.

Najbližšie dni sa môžu všetci vášniví zberatelia tešiť na predaj suvenírovej bankovky k 525. výročiu založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti. Vedecká hračka zas potrápi rôznymi hlavolamami nejedného mladého vedátora. Všetky pripravované podujatia sú organizované s maximálnym dodržaním potrebných hygienických opatrení.

Predaj suvenírovej bankovky k 525. výročiu založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti

Thurzovsko-Fuggerovská spoločnosť so sídlom v Banskej Bystrici, ktorej základom bol Banskobystrický mediarsky podnik bola založená pred 525. rokmi. Najvýznamnejšou zložkou podniku sa stal závod Medený hámor, kde sa vykúvali rôzne polotovary a predmety dennej potreby. Prácu v Medenom hámri zachytil aj významný slovenský maliar Dominik Skutecký. Jeden z jeho obrazov sa stal motívom výročnej bankovky, ktorá sa začne predávať 24. júla 2020 od 9:00 hod. pred Radnicou na Námestí SNP 1 v Banskej Bystrici. V ďalších dňoch bude dostupná v Turistickom informačnom centre na Ul. 29. augusta 37 (autobusová stanica) ako aj v Informačnom centre na Nám. SNP 1. Platba bude možná len v hotovosti.

„Zaujímavosťou je, že bankovky sú v troch prevedeniach – v pôvodnom dizajne, v novom dizajne a v dizajne s prítlačou Anniversary 2020. Bankovky v pôvodnom dizajne sú posledné tohto druhu a ďalšie emisie eurosuvenírových bankoviek budú už len v novej grafike. Zberatelia majú možnosť doplniť si zbierku aj o mince (medaile) s motívom tohto výročia v troch farebných vyhotoveniach: zlatá, strieborná a bronzová. Na lícovej strane je vyobrazený portrét Jakuba Fuggera Boháča a na rube zas erb mesta Banská Bystrica,“ približuje Marta Mlíchová, vedúca Turistického informačného centra.

Vedecká hračka, 20. júl – 3. august, Cikkerova sieň Radnice, Námestie SNP 1

Ak chcete objaviť kúzla z oblasti vedy a techniky, nemali by ste chýbať na výstave Vedecká hračka. Popri hlavolamoch, stavebniciach a spoločenských hrách budete môcť preskúmať mechanické, optické, akustické a elektromagnetické vedecké hračky. Vyskúšate si rôzne kyvadlá, špirály či kaleidoskopy.

Výstava bude sprístupnená v Cikkerovej sieni radnice v termíne od 20. júla do 3. augusta 2020 v pracovných dňoch od 8:00 hod. do 17:00 hod. bezplatne. Vzhľadom na nedávnu mimoriadnu situáciu a aktuálne hygienické opatrenia organizátori žiadajú všetkých záujemcov, aby svoju účasť vopred nahlásili telefonicky alebo e-mailom (0903 549 243, vedhra@pobox.sk).

Komentované prehliadky kostolov, štvrtkové prehliadky historického centra mesta

Komentované prehliadky a sprístupnenie Kostola nanebovzatia Panny Márie a Kostola svätého Kríža sa tešia čoraz väčšej obľube. Od banskobystrických sprievodcov sa záujemcovia dozvedia, čo v sebe ukrývajú steny našich kostolov každý pracovný deň o 10:00 hod. Návštevníci môžu obdivovať napríklad gotický oltár ꟷ dielo Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa nachádza v Kaplnke sv. Barbory. Informačné centrum naďalej pozýva Banskobystričanov a turistov aj na pravidelné štvrtkové prehliadky historického centra mesta.

Tatranský poetický biftek, 24. júl o 19:00 hod. Robotnícky dom

Významné 200. výročie narodenia Andreja Sládkoviča, ale aj iných významných básnikov, pripomenie Lukáš Latinák so svojím poetickým pásmom. Veselo i vážne prevedie všetkých divákov svetom slovenskej poézie. Nevšedným spestrením večera bude hudobný hosť Jana Ovšonková, ktorá zahrá známe piesne v celku netradične ꟷ na píle.

Sídliskový večerníček, 25. júl o 17:00 hod., ihrisko na Rudohorskej ulici v Sásovej

Prvý zo série Sídliskových večerníčkov zožal úspech na nádvorí Tihányiovského kaštieľa vďaka Divadlu z klobúka a ich králikom z klobúka, ktoré deti nielen pobavili, ale aj rozhýbali a niečo nové naučili. Malí diváci sa so svojimi rodičmi môžu tešiť na ďalší Sídliskový večerníček, ktorý sa uskutoční na ihrisku Rudohorská v Sásovej. Tentokrát sa predstaví banskobystrické divadlo Clipperton s vtipne spracovanou rozprávkou o zbojníkovi Rumcajsovi.

Promenádny koncert Zlatá éra, 26. júl o 17:00 hod., Mestský park na Tajovského ulici

Promenádny koncert Zlatá éra v duchu 70-tych a 80-tych rokov prenesie divákov do doby pionierov, trabantov, pásových magnetofónov, televízorov, magneťákov a iných rekvizít z tohto obdobia. Banskobystrická kapela Duchoňovci sa postará o dobrú zábavu a zahrá všetky známe šlágre Karola Duchoňa. Na najlepšie oblečeného diváka z tejto éry čaká zaujímavá cena.