V poradí už štvrtý ročník prinesie Banskobystričanom, ale aj návštevníkom mesta počas šiestich dní bohatý program. Festival sa začína v nedeľu, 30. augusta a potrvá do piatka, 4. septembra.

fubabyBanská Bystrica bude žiť umením hneď na štyroch miestach, kde bude festival prebiehať – nákupné centrum Europa SC, Námestie SNP, Námestie slobody a Pamätník SNP.

Témou tohtoročného festivalu bude konfrontácia historických udalostí, najvýraznejších osobností, fiktívnych postáv a legiend patriacich k dejinám medeného mesta so súčasným životom a osobnosťami Banskej Bystrice.

Podujatia sa koná pod záštitou primátora mesta, Jána Noska. Patrónmi a garantmi pre aktuálny ročník festivalu sú  riaditeľka ankety Slovenka roka, Mária Reháková, akademický maliar Július Cesnak a speváčka Sisa Sklovská.

Špeciálnym projektom sa stala Medená perla na Hrone, ktorú prinesie najnovší ročník festivalu umenia. Cieľom bude počas troch rokov vytvoriť maketu mesta pod Urpínom. Toto spoločné dielo z medi a dreva sa pokúsia vytvoriť dobrovoľníci a profesionáli.  Druhý projekt nesie názov Via Neosoliensis, ktorý zahŕňa kolekciu výtvarných diel v exteriéri.

Festival umenia navštívi dokopy dvadsaťpäť festivalových hostí, ako sú napríklad Jana Kocianová, Trjof Il Trio a Mirka Partlová či Sisa Sklovská. Súčasťou podujatia sú aj výstavy diel Jozefa Cesnaka, Martina Jánoša, Zuzany Nôtovej a mnohých ďalších umelcov. Viac  o pozvaných umelcoch, ako aj časový harmonogram programu nájdete na oficiálnej stránke podujatia.