Ako sme už na BBonline.sk informovali v závere novembra, mesto Banská Bystrica bolo s ohľadom na zhoršenie epidemiologickej situácie nútené zrušiť napokon absolútnu väčšinu podujatí v súvislosti s Vianocami či privítaním nového roka. Výnimkou nie sú ani ohňostroje.

Centrálny polnočný silvestrovský ohňostroj, ale ani obľúbený novoročný ohňostroj v podvečer 1. januára, nás tentokrát nečakajú. V platnosti je zákaz vychádzania s len niektorými výnimkami a vláda sa opatreniami snaží obmedziť stretávanie ľudí.

V zmysle jesenných opatrení pôvodne mesto plánovalo zachovať aspoň tradíciu ohňostroja. Ten chcela samospráva po rokoch odpaľovať z Urpína, aby sa predišlo koncentrácii veľkého počtu ľudí na jednom mieste.

„Ohňostroj sme plánovali odpáliť z Urpína, no po dlhých rozhovoroch a vyhodnotení plusov a mínusov sme sa nakoniec rozhodli zrušiť aj aktivity smerujúce k jeho organizovaniu. Mohlo sa stať, že nám nebude priať počasie a celé naše snaženie vyjde na zmar,“ povedal vtedy primátor Ján Nosko.

Napokon primátor informoval, že prostriedky vyčlenené na ohňostroj, v sume 4-tisíc eur, i tak nezostanú v mestskom rozpočte.

„Zhodli sme sa na tom, že sumu 4-tisíc eur, ktorú by sme investovali do ohňostroja, venujeme spolu s výťažkom z Primátorského punču Oddeleniu infektológie Rooseveltovej nemocnice,“ povedal primátor.

Silvestrovské či novoročné ohňostroje zrušila väčšina slovenských miest. Niektoré ich však odpália, avšak spravidla z miest, na ktoré obyvatelia vidia zo svojich obydlí. Výrazne obmedzené by malo byť odpaľovanie pyrotechniky aj zo strany verejnosti. Jej predaj v obchodoch je totiž už dlhšie obmedzený.