Banskobystričanom sa nepozdáva, že by sa tentokrát mali technickí pracovníci mesta odvolávať na počasie. S kosením v niektorých lokalitách zaostali Záhradnícke a rekreačné služby mesta (ZAaRES) aj o dva týždne. Problém majú najmä alergici.

trava pel alergie travyHoci vedenie ZAaRES-u na jar sľubovalo čistejšie a upravenejšie verejné priestranstvá a do nákupu novej techniky investovalo finančné prostriedky vo výške 100-tisíc eur, májová kosba stále mešká. Týždňové opozdenie si všimli čitatelia nášho portálu v Podlaviciach, ešte dlhšie v Sásovej či Radvani.

Riaditeľ ZAaRES-u Ivan Šabo však tvrdí, že kosby nemeškajú a idú podľa harmonogramu, ktorý vopred upozorňuje na možné problémy s počasím: „Trochu nás zastavilo počasie, keď minulý týždeň tri dni pršalo. Robíme preto aj v soboty a máme taktiež predĺžené zmeny, aby sme sklz čo najskôr dohnali.“

Hlavnou príčinou rozhorčenia verejnosti ale podľa neho nie je počasie, ale aj vlastníctvo pozemkov. „Nie všetky pozemky sú mestské,“ tvrdí na obhajobu. „Niektoré pozemky sú v správe cirkvi, ktorá za služby platiť odmieta, a nám tým pádom chýbajú prostriedky.“

Na otázku dokedy budú práce dodatočne vykonané sa vedúci ZAaRES-u nevedel s istotou vyjadriť, keďže celú situáciu opäť komplikuje daždivé počasie. Predpokladá však, že prvá kosba, ktorá minulý rok skončila až v júni, by mohla byť uzavretá skôr. „Už sme skoro pred koncom, takže ak nám to počasie dovolí, uzavrieme kosbu aj tento týždeň,“ dodal.

Množstvo vysokej trávy zvyšuje množstvo peľu v ovzduší a tým spôsobuje komplikácie alergikom. Tých tak naopak občasné zrážky tešia, nakoľko zvlhčujú vzduch a peľ tak voľne nepoletuje v ovzduší.