Poslanci mestského zastupiteľstva ešte ani po minulotýždňovom zasadnutí odbornej komisie nevedeli ako bude vyzerať rozpočet na tento rok. Mesto ide v provizóriu, čo znamená, že samospráva môže minúť každý mesiac iba jednu dvanástinu z celkového minuloročného rozpočtu. Aj tie vynakladá iba na základné výdavky, akékoľvek investičné akcie sú pozastavené.

Pôvodne mal byť rozpočet mesta na rok 2013 schválený na zasadnutí mestského zastupiteľstva v decembri 2012. Materiál však neprešiel ani finančnou komisiou. Na návrh poslanca klubu SMER-SD – SNS – HZDS-ĽS Mariána Hlaváča väčšina členov komisie odsúhlasila stiahnutie rozpočtu z rokovania. Stať sa tak malo po predbežnom dohovore primátora a poslancov, ktorých pripomienky mali byť riešené a zosumarizované na rokovaní predsedov poslaneckých klubov. O rozpočtovom provizóriu sa definitívne rozhodlo na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, kedy primátor Peter Gogola navrhol stiahnuť bod prerokovania rozpočtu na rok 2013.

Podľa poslancov sa však odvtedy uskutočnilo iba jedno stretnutie. „Predsedovia poslaneckých klubov dali v decembri svoje pozmeňovacie návrhy. Musím povedať, že väčšinou boli charakteru okresávania na veciach, kde sa dá hľadať priestor na úspory. Neradi by sme siahali na základné služby pre mesto ako je napríklad údržba ciest. V tejto chvíli čakáme na to, ako budú zapracované naše pozmeňovacie návrhy,“ povedal pre BBonline.sk predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Martin Turčan po minulotýždňovom zasadnutí finančnej komisie. „Nesúhlasím s názorom, že mesto môže fungovať v rozpočtovom provizóriu. V tejto chvíli ho pociťujeme všetci, lebo životne dôležité služby v meste pokrivkávajú,“ dodal Turčan.

S rozpočtovým provizóriom nesúhlasia ani poslanci Banskobystrickej alternatívy (BBA). „Hlasovali sme proti stiahnutiu rozpočtu a chceli sme o ňom rokovať. Od stiahnutia rozpočtu nepoznáme ďalšie nové kroky, ktoré by boli urobené, aby bol rozpočet upravený a dobrý,“ hovorí predseda klubu Pavol Katreniak. Rokovania o rozpočte prebiehali podľa neho iba na neoficiálnej úrovni. Aj preto si nie je istý, či návrh pri najbližšom predložení prejde. „Preto sme chceli rokovať už v decembri, aby sme niečo nahodili, aby sa vydiskutovali veci,“ doplnil Katreniak.

Podľa podpredsedu väčšinového poslaneckého klubu SMER-SD Jakuba Gajdošíka bolo stiahnutie z rokovania prirodzeným vyústením toho, že predsedovia poslaneckých klubov v mestskom zastupiteľstve prvotný návrh odmietli. „Ja som povedal, aby sme sa stretli do Vianoc, aby sme v januári mali hotový rozpočet. Na stretnutie nás (primátor pozn. red.) oslovil 23. januára. Asi boli dôležitejšie veci ako rozpočet mesta… Na tomto stretnutí nám bolo povedané, že dotačná politika a dotácie do mestských obvodov, že tam budú, ale že svojich priorít ako je cestovný ruch a e-government, toho sa vzdať nemieni,“ povedal Gajdošík na štvrtkovej tlačovej besede s novinármi.

Poslanecký klub SMER-SD navrhol rôzne aj nepopulárne opatrenia, ktoré by zabezpečili v čase krízy vyrovnaný rozpočet. „Navrhli sme šetriace opatrenia, sú to samozrejme veci, ktoré sa môžu aj negatívne dotknúť občana. Chceli sme to spoločne ľuďom oznámiť, aby nikto z toho nevytĺkal politický kapitál, bohužiaľ, nie je o to záujem,“ povedal Jakub Gajdošík. Ako bude vyzerať predložený návrh rozpočtu zatiaľ nevie. „Očakávam, že každú chvíľu mi návrh príde, lebo určite nebudem súhlasiť, ak mi ho niekto predloží deň pred rokovaním zastupiteľstva,“ dodal na záver Gajdošík.

Primátor na poslednom zasadnutí finančnej komisie informoval prítomných členov, že deň pred plánovaným mestským zastupiteľstvom zvolá aj komisiu a predloží rozpočet. Podľa jeho vyjadrenia v ňom budú zapracované aj pripomienky poslancov.