Mestské samosprávy pripravujú riešenie výpadku svojich príjmov nielen škrtmi, ale aj ďalším zaťažením svojich obyvateľov. V súčasnosti sa zvýšenie pripravuje a priebežne schvaľuje vo všetkých krajských mestách. Banská Bystrica nebude výnimkou. Naposledy sa miestne dane zvyšovali v roku 2008.

Aktuálne pripravovaný rozpočet mesta na rok 2012 počíta s výrazným zvýšením príjmov z výberu miestnych daní a poplatkov. Vyplýva to z prezentácie pripravovaného mestského rozpočtu na rok 2012 pred komisiou Mestského zastupiteľstva pre financie, správu a hospodárenie s majetkom mesta a podnikateľskú činnosť. Ako na jej pondelňajšom zasadnutí uviedol ekonomický námestník banskobystrického mestského úradu Branislav Slaný, plánovaný rozpočet bol v schodku až okolo 3,5 milióna eur. V nasledujúcom roku však do mínusu zájsť nemôže, a preto samospráva plánuje posilniť príjmovú časť. Jednak pomôže štát, ktorý mestu preplatí ďalšie kompetencie v sociálnej oblasti i školstve, ktoré dosiaľ boli na ťarchu mestskej kasy. Samospráva chce tiež spolupracovať s novým finančným domom, ktorý by jej ponúkol výrazne lepšie úverové podmienky a na budúci rok by mesto malo až polročný odklad splátok.

Najvýraznejšou položkou, ktorá má aj v dlhodobom horizonte vylepšiť stav mestských financií, má byť zmena vo výške miestnych daní a poplatkov. Mesto má pripravené dva varianty zvyšovania, z ktorých prvá by priniesla plus 1,2 a druhá až 1,7 milióna eur. Tieto čísla chce samospráva dosiahnuť zvýšením daní a miestnych poplatkov, ktoré v niektorých prípadoch presiahne dvojnásobok súčasnej výšky.

Výrazné zvýšenie sa má podľa návrhu dotýkať práve bežných ľudí, napríklad pri dani z nehnuteľnosti, konkrétne pri domoch a bytoch sa ročné sadzby výrazne zvýšia. Napríklad pri bytoch zo súčasných 0,165 € za meter štvorcový na rok až na 0,30 €. Priemerne by sa mali náklady pre bežnú domácnosť v byte ročne zvýšiť o 11 a v dome o 20 eur.

Pri množstve daní a poplatkov ide najmä o zaokrúhľovanie, keďže mnohé sumy boli ešte prepočítané z pôvodne korunových táx. Zvýšiť sa má aj daň za užívanie verejného priestranstva. Tá sa týka najvýraznejšie prevádzkovateľov letných terás, ktorí dosiaľ na Námestí SNP platili 0,16 € za meter štvorcový na deň. Po novom má byť táto sadzba v centre zvýšená na 0,23 €. Paradoxom je, že prevádzkovatelia terás na námestí dosiaľ platili menej ako prevádzkovatelia v širšom centre, čo sa má touto zmenou napraviť. Zvýšenie daní by nemalo postihnúť len domácich, ale aj turistov, ktorí sa rozhodnú v Banskej Bystrici prenocovať, keď by sa daň za ubytovanie mala zvýšiť z 0,22 eura na noc na 1 euro za noc.

Podľa predsedu komisie Tomáša Novanského (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS) by sa do zasadnutia zastupiteľstva mala problematika zvyšovania daní verejne prediskutovať a „ak je na to priestor a čas, treba ich zvýšiť teraz, pretože o rok ich už nezvýšime určite, keďže sa už začnú politické boje.“

Člen finančnej komisie – poslanec MsZ za rovnakú koalíciu – Jakub Gajdošík však varoval, že tak ako je zvýšenie daní potrebné, tak je aj politicky citlivé: „Nech všetci poslanci zabudnú, že my sedemnásti zahlasujeme za zvýšenie daní a potom za to budeme očierňovaní. Buď zoberieme za toto rozhodnutie zodpovednosť všetci, alebo sa dane zvyšovať nebudú.“

Návrh na zvýšenie daní je aktuálne na úrovni uvedenej komisie MsZ a na rokovanie zastupiteľstva by sa spolu s rozpočtom mala táto problematika dostať 13. decembra.