Premiér Igor Matovič (OĽANO, NOVA, KÚ, ZMENA ZDOLA), po pondelkovom rokovaní vlády avizoval zhodu koalície na potrebe ďalšieho plošného testovania na Slovensku. Už počas najbližšieho víkendu by sa mohlo týkať najpostihnutejších okresov. Medzi tie aktuálne patrí aj ten banskobystrický.

Premiér Matovič uviedol, že spolu s plošným testovaním príde aj sprísnenie zákazu vychádzania v dotknutých okresoch tak, že aktuálny negatívny test bude znovu podmienkou aj pre cestu do práce. Podľa Matoviča by sa už počas najbližšieho víkendu mohlo plošné testovanie realizovať, po súhlase samospráv, v najviac zasiahnutých okresoch epidémiou Covid-19. Celoplošné testovanie Slovenska zatiaľ nie je možné pre nedostatok dostupných testov.

Plošné testovanie si Banskobystričania na jeseň vyskúšali dvakrát.

Medzi takéto sa aktuálne radí aj okres Banská Bystrica. „V prípade, že vláda rozhodne o celoplošnom testovaní aj v súčasnej nepriaznivej situácii, potrebujeme poznať jasné pravidlá, kedy a akým spôsobom. Po dodaní antigénových testov sme pripravení poskytnúť vláde súčinnosť a zorganizovať testovanie obyvateľov na prítomnosť COVID-19 minimálne v takom rozsahu, ako na prelome októbra a novembra 2020. Ak nie, žiadame kompetentných o sprísnenie lockdownu pre náš okres,“ uviedol ešte počas víkendu primátor Ján Nosko.

Podľa premiéra Igora Matoviča by malo nasledujúce plošné testovanie opäť pokračovať viacnásobne tak, že v najviac postihnutých okresoch bude opakované až do určeného zníženia miery pozitivity. O konkrétnom pláne na plošné testovanie majú odborníci ešte len začať jednať.

Mesto avizovalo zámer o testovanie komunít

Samospráva naopak preferuje testovanie konkrétnych komunít pred plošným testovaním. „Po porade s odborníkmi sme toho názoru, že v prípade okresu Banská Bystrica by bolo skôr na prospech testovanie zamerané na komunity a nie celoplošné testovanie. Komunitné cielené testovanie znamená testovanie ľudí, ktorí chodia do práce a majú potvrdenie o tom, že zamestnávateľ ich potrebuje. Pracujúci vytvárajú v rámci mesta a okresu najväčšiu mobilitu. Dôležité je aj očkovanie tejto skupiny,“ povedal v pondelok, ešte pred rokovaním vlády, primátor Nosko.

Mesto avizovalo, že sa chcelo sústrediť na zisťovanie záujmu o testovanie zo strany zamestnávateľov v okrese. Tí následne mohli byť testovaní na dvanástke mobilných odberných miest, sústredených opäť najmä v areáloch škôl, ktoré by v prípade dostatku testov mohli byť využité na tento účel.

V prípade vládneho nariadenia o plošnom testovaní sa však bude musieť samospráva prispôsobiť rozhodnutiu ministrov.