Náš región bude dejiskom veľkého medzinárodného vojenského cvičenia. Ako však upozorňujú Ozbrojené sily Slovenskej republiky, nejde o reakciu na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na východe Európy ani krok v súvislosti s nedávnym uzatvorením dohody o obrannej spolupráci s USA. Medzinárodné vojenské cvičenie Saber Strike sa totiž pripravuje už viac ako rok.

Inak pravidelné a bežné medzinárodné vojenské cvičenia, ktoré sú vďaka prítomnosti významného letiska či vojenského výcvikového priestoru v kraji časté, teraz vyvoláva vo verejnosti väčšie emócie. A to nielen vo svetle udalostí na východných hraniciach Ukrajiny.

Citlivosť verejnosti na prítomnosť vojakov aliančných armád na našom území sa zvýšila po nedávnom potvrdení dohody o obrannej spolupráci Slovenska s USA. Tú sprevádzala ostrá prestrelka medzi koalíciou a opozíciou, ktorá vyvolala aj niekoľko protestných zhromaždení a tému sprevádzala aj silná dezinformačná kampaň najmä na sociálnych sieťach. Obavy spojené s potenciálne zvýšením počtom vojakov americkej armády na Letisku Sliač, vyjadrili aj primátor Banskej Bystrice a primátorky Zvolena a Sliača.

Ozbrojené sily, ale aj polícia upozorňujú, že blížiace sa vojenské manévre nemajú s aktuálnymi témami nič spoločné. Prípravy na medzinárodné vojenské cvičenie Saber Strike totiž prebiehali viac ako rok.

Ich cieľom je umožniť precvičenie dôležitých obranných spôsobilostí a spolupráce profesionálnych vojakov v medzinárodnom zoskupení. Slovensko sa tak má počas marca zapojiť do širšej série cvičení od Pobaltia cez Poľsko, Českú republiku až po Rumunsko.

Cvičenie Saber Strike sa uskutoční od 1. do 14. marca 2022 v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a tiež letiska Sliač.

Do cvičenia sa má zapojiť celkom 3-tisíc vojakov s približne tisíc kusmi techniky. Zahraniční vojaci, rovnako ako ich technika, po skončení cvičenia územie Slovenska opustia.

„Táto výcviková aktivita je dlhodobo plánovaná a bola koncom minulého roka štandardne schválená vládou Slovenskej republiky. Zároveň toto cvičenie prediskutoval náčelník Generálneho štábu OS SR s viacerými kolegami počas aktuálne prebiehajúceho zasadnutia Vojenského výboru NATO v Bruseli. Na záver uvádzame, že toto cvičenie je súčasťou štandardných cvičení ozbrojených síl a nemá súvis s Dohodou o obrannej spolupráci s USA,“ znie stanovisko Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Vojenské cvičenie je netradične aj v pozornosti polície. Najmä však reakcie na ňu a možné dezinformácie, ktoré môže prítomnosť väčšieho množstva vojakov a vojenskej techniky zo zahraničia spôsobiť vo verejnosti. Polícia preto vyzýva, aby verejnosť šíriteľov poplašných správ a hoaxov neváhala nahlasovať.

Ministerstvo obrany dlhodobo informuje o všetkých presunoch vojenskej techniky na území Slovenska.