zaplavy rudlovsky potok 2Sychravé počasie a prívalové dažde tohtoročného leta pocítili najmä obyvatelia Sásovej – Rudlovej, ktorí opäť museli riešiť škody na svojich majetkoch.

Ohrozená stabilita mostov a lávok, podmývanie frekventovanej komunikácie a splašky z potoka zaplavujúce záhrady. To sú len niektoré z problémov, ktorým museli počas letného obdobia čeliť obyvatelia Sásovej – Rudlovej. V prípade zvýšených zrážok je totiž dažďová voda príliš rýchlo odvedená zo sídliska a následne sa začne hromadiť v časti Rudlová, kde Rudlovský potok ešte nebol vyregulovaný. Kritický úsek, začínajúci na križovatke ulíc Dedinská a Rudohorská pri potravinách Lidl a končiaci v okolí Lobda baru, tak spôsobuje problémy nie len miestnym obyvateľom, ale značne zaťažuje aj mestský rozpočet.

Matus Molitoris
Matúš Molitoris

Podľa Matúša Molitorisa by malo mesto jednorázovo investovať do regulácie potoka, vďaka čomu by sa vyhlo neefektívnemu hospodáreniu s financiami: „Pravidelné odstraňovanie rovnakých škôd je oveľa menej účinné, ako jednorázové vyriešenie situácie. Efektívnejšie z pohľadu mesta by bolo zainvestovať do regulácie tak, aby sme predchádzali týmto problémom a následne sme mohli prostriedky využiť v iných oblastiach, ktoré by pomohli rozvoju sídliska.“ Počas uplynulého obdobia na tento problém intenzívne upozorňoval aj poslanec za Sásovú – Rudlovú, Martin Turčan a práve na zastupiteľstvách bolo iniciované uvoľnenie prostriedkov na doregulovanie potoka: „Viackrát ma kontaktovali obyvatelia tejto oblasti s prosbou o pomoc. Terén poznám veľmi dobre, bol som ho prejsť aj zo záhrad jednotlivých majiteľov, cez ktorých pozemky potok prechádza. Som rád, že moja snaha nevyšla na zmar a podarilo sa nám presadiť uvoľnenie prostriedkov na tento úsek. Aj to je dôkazom toho, že sa pri zdanlivo neriešiteľných situáciách netreba vzdávať, ale konať a pokúšať sa o nájdenie riešenia.“

Môže sa zdať, že takáto investícia je prílišným luxusom pre pár obyvateľov, no z dlhodobého hľadiska uvoľní prostriedky, ktoré môžu byť využité napríklad na rekonštrukciu či budovanie športovísk, alebo opravu ciest a chodníkov. Mesto tak v konečnom dôsledku ušetrí a Rudlovčania sa v budúcnosti nemusia báť o bezpečnosť svojich príbytkov.