Matúš Molitoris nedávno ako bubeník hudobnej kapely krstil CD, teraz ho čaká „krst ohňom“ komunálnej politiky. Do boja ide s jasnou víziou presadiť záujmy nielen mladých ľudí, poháňaný zdravým lokálpatriotizmom. „Odjakživa som spätý s Banskou Bystricou a chcem tu žiť aj po zbytok života,“ hovorí kandidát za Sásovú.
Aj keď sa Banská Bystrica často označuje za mesto mladých, v zastupiteľstve má neskôr narodená generácia minimálne zastúpenie a jej hlas nie je počuť. Skĺbiť skúsenosť starších s vynaliezavosťou mladých chce v mestskom senáte Matúš Molitoris. Na rozdiel od ostatných kandidátov prichádza s konkrétnymi cieľmi a opisuje spôsob ako ich naplniť.
„Jedným z hlavných cieľov je dať možnosť celej Sásovej športovať a vytvoriť priestor ´netradičným´ športom. Typickým sídliskovým športom, ktorý pozná každý chlapec, je hokejbal. V Sásovej ho nemáme kde realizovať,“ hovorí 24-ročný kandidát koalície SDKÚ-SaS-KDS za volebný obvod č.7 pričom poukazuje na fakt, že štadión na Rudohorskej je dožívajúci a nevyhovuje kritériám hokejbalovej únie.
Dokonalým príkladom ako by to malo vyzerať je Areál netradičných športov v bratislavskom Ružinove, kde sa môžu realizovať vyznávači hokejbalu, futbalu, nohejbalu, lakrosu, či tenisu. V tom sásovskom by mali dostať priestor aj skejteri. „Parkovisko na Pieninskej by bolo pre takýto projekt ideálne. Aj tak nie je veľmi využívané,“ vraví Matúš, ktorý v minulosti reprezentoval Banskú Bystricu v plávaní a zaznamenal niekoľko medailových umiestnení. V súčasnosti trénuje mladé nádeje v Plaveckom oddiely Klubu telesnej výchovy UMB. Okrem toho je aktívnym hráčom mestskej hokejbalovej ligy.
Okrem športu je ďalšou prioritou bezpečnosť v Sásovej. Prispieť by k nej mal systém susedských hliadok, v zahraničí známych ako „Neighborhood watch“. „Ľudia odchádzajú z domov a bytov napr. na dovolenky. V rámci susedskej hliadky by to nahlásili členovi, ktorí im v pravidelných intervaloch skontroluje ich byt resp. dom, a ak sa mu nebude niečo pozdávať, tak skontaktuje príslušné orgány. Hliadky môžu spolupracovať s mestskou políciou, ktorej odovzdajú zoznam miest, na ktoré sa v určitých obdobiach zamerať. Prispelo by to aj k lepšej komunikácií, zmenšil by sa odstup, ktorý v súčasnosti medzi mestskými policajtmi a občanmi panuje.“
Samozrejmosťou by malo byť obnovenie vysunutého pracoviska mestskej polície na sídlisku. Prispelo by to k väčšej akcieschopnosti príslušníkov a ich väčšiemu prepojeniu s obvodom. „Sásová je so svojimi 20 tisíc obyvateľmi takým malým mestom. A nemáme vlastnú policajnú stanicu. Toto je podľa mňa služba občanom, to sociálne, čo by som čakal, že ľavičiari za 16 rokov vládnutia v meste urobia.“
Samozrejme nápadov je viac: zefektívnenie mestskej hromadnej dopravy, znovuzavedenie nočných liniek, vytvorenie graffity zón, či zriadenie Nizkoprahového centra v Sásovej. „Máme tu univerzitu, mesto sa stále chváli akú má úžasnú spoluprácu s UMB, ale ja som to bohužiaľ nepostrehol. Študenti sociálnej práce by si mohli v rámci projektu nízkoprahového centra vyskúšať v praxi svoje poznatky, rozbehnúť projekty. Všetko je len o efektívnom využívaní prostriedkov, ktoré mesto má. Je to o novom pohľade na vec,“ poznamenáva Matúš Molitoris.
Do volebnej kampane ide s heslom príznačným pre bubeníka: Dajme Bystrici správny rytmus. „Nemôžem sa dívať na šedivú budúcnosť nášho mesta. Narodil som sa tu, odjakživa som spätý s Banskou Bystricou. A chcem tu žiť aj po zbytok života. Prečo? Lebo sa mi tu strašne páči,“ dodáva na záver Matúš Molitoris kandidujúci pod číslom 28 v Sásovej za koalíciu SDKÚ-SaS-KDS.