Matej Lupták je 20-ročný Banskobystričan, ktorý sa venuje zápaseniu. Aj keď tomuto športu spočiatku nevedel prísť na chuť, nakoniec mu učaroval natoľko, že v súčasnosti dosahuje na zápasníckych súťažiach výborné výsledky.

Ako sa mladý chalan ako ty dostal k zápaseniu a odkedy sa tomuto športu venuješ?

Odmalička som mal rád šport, a tak som to skúsil s futbalom. Na ten som však kvôli silnejšej postave nemal, a tak mi otec cez jedného známeho vybavil, aby som chodil na zápasenie. Tréningy som navštevoval asi rok, ale keďže bol vtedy futbal medzi športmi v popredí, tak som prestal so zápasením. Jednoducho ma neoslovilo. Po čase som však pochopil, že práve zápasenie je šport, ktorý sa ku mne najlepšie hodí. Aktívne zápasím už asi 5 rokov.

Čo ti zápasenie prináša?

Zápasenie mi prináša hlavne zdravie, nové priateľstvá a fyzickú zdatnosť. Mám možnosť spoznávať Slovensko a keďže som sa dostal do reprezentácie Slovenska, tak mám možnosť spoznávať aj zahraničie.

Snažíš sa prekonávať hlavne ostatných alebo je to skôr o boji s vlastnými schopnosťami?

Základom je prekonať samého seba, lebo ak sám nebudem chcieť, tak to nebude ono. Samozrejme, že sa snažím prekonávať aj iných, i keď to nie je vždy jednoduché.

Zraneniam sa asi pri zápasoch nevyhneš. Dokázali ťa už vyradiť z tréningového tempa aj na dlhší čas?

Samozrejme, že zraneniam sa snažím vyhýbať, ale nie vždy to ide. Spálené kolená od žinenky sú v tomto športe normálne. Alebo napríklad narazené prsty, sem – tam dáky škrabanec alebo nejaké iné malé zdravotné problémy. Raz som mal vážnejšie narazený hrudník, ale po dvoch týždňoch bolo všetko OK.

Zápasníci majú vo všeobecnosti “silnejšie“ postavy. Je podľa teba hmotnosť pri tomto športe kľúčovým atribútom alebo sa dá zvíťaziť aj šikovnosťou?

Podľa mňa nie je hmotnosť rozhodujúcim faktorom. Súper môže byť aj ťažší, ale keď nie je dostatočne pripravený, nerozmýšľa s rozumom, tak sa dosť často stáva, že prehrá. Zápasenie je podľa mňa hlavne o kvalitnej príprave, šikovnosti, odvahe a múdrosti.

Ako vyzerá tvoja športová príprava?

Moja športová príprava, čo sa týka žinenky, je v tomto období slabšia, pretože mám malé zdravotné problémy, ktoré mi na nej nedovoľujú trénovať. Snažím sa to kompenzovať individuálnym tréningom, napríklad cvičením v posilňovni, behom alebo bicyklovaním. Keď nemám zdravotné problémy, tak je to hlavne tréning na žinenke.

Máš aj nejaké zápasnícke alebo iné športové vzory?

Konkrétny športový vzor nemám. Pre mňa je vzorom každý, kto niečo dokáže, ale aj taký, čo sa snaží, aby bol čo najlepší. Vedie nás k tomu aj náš tréner – pán Latiňák.

Dosiahol si už v zápasení nejaké úspechy?

Nejaké som už dosiahol. Za najväčší považujem druhé miesto na vlaňajších Majstrovstvách Slovenska juniorov, ktoré som dosiahol aj s veľkou dávkou šťastia. Jednoducho povedané, parádne mi vyšiel los. Ešte mám aj druhé miesto z Majstrovstiev Slovenska kadetov z roku 2008, druhé miesto z Medzinárodného turnaja v Prievidzi z roku 2009, ale aj tretie miesto z tohtoročných Majstrovstiev Slovenska juniorov.

Študuješ na SPU v Nitre. Trénuješ tam alebo v Banskej Bystrici?

Trénujem v Nitre, ale aj v Banskej Bystrici. Momentálne však hlavne v Nitre. V Banskej Bystrici trénujem len vtedy, keď mám voľno. Lepšie je to doma, pretože tu mám viac sparing-partnerov.

Máš vôbec čas skĺbiť tréningy so školou, resp. obmedzuje ťa v niečom táto tvoja záľuba?

Toto je asi najväčší problém. Naplánovať si tréningy tak, aby som nevynechal školu, je dosť náročné, preto sa snažím trénovať hlavne individuálne, v posilňovni, v škole a behaním večer po vyučovaní.

Čo najradšej robievaš vo voľnom čase?

Voľný čas sa snažím tráviť s rodinou, priateľmi a hlavne s mojou priateľkou. Občas si zájdem s priateľmi do nejakého baru, trochu sa „vybujačiť“, zabaviť sa, pospomínať na zážitky, ktoré sme spolu prežili.

Sú aj iné športy, ktorým sa venuješ?

Ja osobne zdieľam ten názor, že správny športovec by sa mal venovať viacerým športom. Obľubujem napríklad bicyklovanie, futbal, volejbal, bežkovanie, beh, plávanie…

Čaká ťa v blízkej dobe nejaká súťaž?

Myslím, že koncom apríla nás čaká seniorská liga a v máji sú aj nejaké súťaže jednotlivcov, takže musím čo najviac trénovať, aby bol môj výkon na súťažiach čo najlepší.

Máš nejaké méty, ktoré by si chcel v živote alebo v tomto športe dosiahnuť?

V prvom rade chcem úspešne ukončiť vysokú školu v Nitre. Najväčšou métou v zápasení by pre mňa bolo, keby som sa mu mohol venovať čo najdlhšie. Dúfam, že mi to zdravie dovolí.

Pre záujemcov o zápasenie Matej dodal…

Zápasnícky oddiel ŠKP sa poteší novým mladým chlapcom a dievčatám. Stačí, keď sa prídu pozrieť na tréningy, kde ich pán tréner Latiňák rád privíta. Tréningy prebiehajú v telocvični na Komenského ulici 14 – Jesenský vŕšok (Kačica), v pondelok, v stredu a v piatok od 17:00 do 18:30.