Každý podnikateľ, ktorý potrebuje pre svoj biznis sklad, vie, aká dôležitá je jeho efektivita. A je jedno, či ide o veľkú nadnárodnú spoločnosť, alebo iba lokálneho obchodníka s ovocím a zeleninou. Rýchly príjem a výdaj tovaru, prehľad, dostatok manipulačnej techniky, organizácia, maximalizácia priestoru a zároveň príjemné pracovné prostredie, toto sú požiadavky, ktoré by mal spĺňať každý efektívny sklad. Ako to však dosiahnuť?

sklad-ccSkladové regály pomôžu organizácii

Chaos v sklade znamená zdržanie v logistike a to znamená, že odberateľ nedostane tovar načas. Preto je potrebné pre dodržiavanie termínov, aby v sklade vládla dokonalá organizácia. Ako ju však dosiahnuť? Skladové regály pomôžu nielen nastoliť poriadok, ale tiež maximalizovať skladovací priestor. Moderné skladové systémy a regály siahajú až do výšky niekoľko desiatok metrov a vytvárajú neuveriteľné množstvo skladovacieho priestoru.

Dostatok kvalitnej manipulačnej techniky

Počet vysokozdvižných, paletových či nízkozdvižných vozíkov záleží aj od toho, aký veľký sklad máte. Bez ohľadu na jeho veľkosť je dôležité, aby ste mali pripravenú náhradu, keď vám vypadne jeden z vozíkov. Pretože ak sa to stane počas špičky, plynulosť zásobovania je ohrozená. Pokojne majte v zálohe pripravené aj jazdené vozíky, dôležité je, aby ste dočasný výpadok prežili bez toho, aby si niekto niečo všimol.

Vytvorte príjemné prostredie

Hoci to znie ako oxymoron – príjemné pracovné prostredie v sklade – ale môžete to dosiahnuť. Spokojný zamestnanec je vždy výkonnejší, a práve zamestnanci tvoria srdce vášho skladu. Vytvorte im kútik, kde sa budú cítiť príjemne a budú sa môcť v pokoji najesť, vypiť kávu či oddýchnuť si. Dôležité je aj svetlo, priemyselné LED osvetlenie dokáže znížiť nielen spotrebu energie, ale tiež šetrí zrak a aj životné prostredie. Je dôležité, aby skladníci nepracovali v šere či zle osvetlenom prostredí, len si zoberte ako zle znášajú Škandinávci krátke dni počas zimy, aj preto je ten miera samovrážd taká vysoká. Keď sa budete riadiť týmito radami, váš sklad bude oveľa efektívnejší.