Prvý septembrový víkend sa beží Banskobystrický maratón. Je to podujatie, ktoré stále naberá na väčšej účasti a úrovni. Martin Turčan – poslanec MsZ za Sásovú a Rudlovú sa spolu s Matúšom Molitorisom – zakladateľom OZ Sásová pre hudbu rozhodli zabehnúť polmaratón a prijali stávku s Benizcky café & wine bar a jej spolumajiteľom Martinom Teplanom.

Nevedeli sme o Vás, že ste bežci a trúfate si na zabehnutie polmaratónu. Je to vzdialenosť 21 km, pripravovali ste sa na tento beh už dlhšie?

Turcan a Molitoris beh 2.9
Matúš Molitoris a Martin Turčan

M. Turčan: Je to obrovská výzva a ja mám výzvy rád. Túto skvelú akciu radi podporíme svojou účasťou a verím, že aj s dobrým výsledkom. Čo sa týka tréningov, spojili sme ich s behom po Sásovej a Rudlovej. Spojili sme príjemné s užitočným a osobne si monitorujeme terén. Obidvaja sme aktívni v tomto obvode a reálne problémy nezistíte inak ako obhliadkou a stretávaním sa s obyvateľmi.

M. Molitoris: Aj napriek môjmu zraneniu spred roka, pri ktorom som si zlomil koleno na tri časti, som túto výzvu prijal s rešpektom. Už pol roka trénujeme po meste, prioritne po spomínanom sídlisku Sásová. Máme na sebe tričká, v ktorých nás ľudia ľahko môžu spoznať a prípadne osloviť. Je to zaujímavá skúsenosť zoči-voči viesť debaty s ľuďmi a počúvať ich názory.

Motiváciu mate aj v stávke, ktorú ste uzavreli?

M. Turčan: Rozhodne. Stávka spočíva v tom, že polmaratón máme zabehnúť pod 2 hodiny a ak sa nám to nepodarí, budeme celý deň s Matúšom obsluhovať zákazníkov v Beniczky cafe & wine bar na Námestí SNP. Ja to rád využijem na debatu so zákazníkmi, aj keď asi len pár vetami, keďže práce určite bude dosť.

M. Molitoris: Nebude to ľahké, to vieme už teraz, ale zabojujeme. Každopádne, ak sa nám to aj nepodarí a stávku prehráme, aspoň si vyskúšame náročnú prácu čašníkov a stretneme pri tom kopec ľudí. Do stávky ideme ako tím a ako tím buď uspejeme alebo nie.

Kedy je možné stretnúť vás v uliciach?

M. Turčan: Snažíme sa trénovať čo najviac, aby sme to zvládli. Beháme približne trikrát do týždňa, väčšinou v podvečer, keď už nie je až tak teplo a je menší počet áut na cestách. Nosíme so sebou aj mobily a keď vidíme niečo čo potrebuje opraviť, pofotíme to a posielam to rovno na mesto. Ak ide o rozsiahlejšiu akciu, ukladám si fotky aj s popisom. Mojim zámerom je zozbierať súpis podnetov a zámerov zo Sásovej a Rudlovej, ktoré chcem odovzdať príslušným úradníkom na riešenie a realizáciu v nastávajúcom období.

M. Molitoris: Som prekvapený, aké maličkosti mnohokrát znepríjemňujú život nám všetkým. Pritom skutočne nie je treba veľa, aby sa našlo riešenie.

Držíme vám teda palce, aby ste dobre odbehli a aby váš zámer s monitorovaním Sásovej mal odozvu.

M. Turčan: Ďakujeme veľmi pekne. Týmto by som rád poprosil aj ľudí, aby sa nás nebáli zastaviť a oslovili nás s ich problémom. Nikdy som sa hľadaniu riešení nevyhýbal.

M. Molitoris: Ak aj prehráme našu stávku, radi prijmeme výzvu a staneme sa na deň čašníkmi.