Výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov sa v Banskobystrickom kraji premietnu do reality v piatok 20. decembra, kedy sa noví župní poslanci a predseda kraja na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva ujmú svojich funkcií.

Sviecka za ludskost, Banská Bystrica, 24.11.2013
V novembri, po voľbách, aktivisti páli sviečky „za ľudskosť“ na schodoch Múzea SNP.

Nové vedenie kraja sa funkcií ujme v piatok dopoludnia v priestoroch kongresovej sály Okresného úradu v Banskej Bystrici.

V predvečer tejto udalosti sa opäť plánujú stretnúť aktivisti a ľudia, ktorí krátko po voľbách vyjadrili svoj nesúhlas s výsledkom volieb predsedu kraja zapálením sviečok na schodoch Múzea SNP. Vo štvrtok 19. decembra sa ale tentokrát nestretnú pri Múzeu SNP ale Námestí SNP pred bránou Úradu BBSK.

„Cieľom akcie je pripomenúť, že nezabúdame na uniformu Slovenskej pospolitosti, na antisemitské a antirómske výroky a že chyby minulosti by sme nemali opakovať, ale poučiť sa z nich,“ uvádza sa v tlačovej správe organizátorov. Tí avizujú, že v rovnakom čase sa podobné akcie uskutočnia aj v ďalších mestách Slovenska a Českej republiky.

Nový predseda kraja Marian Kotleba získal v sobotňajších voľbách dosiaľ najsilnejší mandát od voličov spomedzi všetkých doterajších prvých mužov Banskobystrického kraja a svojho protikandidáta Vladimíra Maňku prekonal o viac než štrnásť tisíc hlasov.