Návštevníci Stredoslovenského múzea môžu od 1. marca navštíviť v Tihányiovskom kaštieli výstavu Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne s názvom Biodiverzita a voda a získať ucelený obraz o význame vody pre život na Zemi.

Voda je základom života. Pre zachovanie života a zdravia človeka i ďalších živých organizmov, ale aj pre existenciu jednotlivých ekosystémov, má voda nezastupiteľnú úlohu. Človek svojimi rozmanitými činnosťami zasahuje do prirodzenej rovnováhy v prírode a veľmi často aj s negatívnymi následkami. Najmä v minulosti pri neuváženom odvodňovaní a regulovaní vodných tokov mnohé oblasti preschli, a to zapríčinilo postupné vymieranie vegetácie i živočíšnych druhov.  Dopady ľudskej činnosti na vodu a vodné zdroje zažijú návštevníci priam na vlastnej koži počas prehliadky najnovšej interaktívnej výstavy, pričom spoznajú skutočný význam každej jednej kvapky. Pripomenúť, ale najmä  rozšíriť si svoje vedomosti o vode a dozvedieť sa viac o spojitosti vody s rozmanitosťou života na Zemi, pozýva riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Pestrý sprievodný program doplní výstavu o biodiverzite a vode

Pre návštevníkov výstavy sme si aj tentokrát pripravili pestrý sprievodný program, upozorňuje na marcové aktivity pre veľkých, ale najmä malých ekológov koordinátorka Tihányiovského kaštieľa Dana Bardonová.

V hlavnej úlohe marcových nedeľných tvorivých dielní bude opäť voda. Okrem toho, že si návštevníci kaštieľa  preveria svoju zručnosť a šikovnosť, dozvedia sa aj množstvo zaujímavých informácií a zažijú veľa nevšedného v sprievode lektorov. Pripravili sme aj premietanie filmov s vodnou tematikou, ktorými si môžu návštevníci múzea spríjemniť marcové nedele, dodáva Dana Bardonová.

Marcový Cestovateľský utorok bude ako inak o vode …

Slovenský ochranár Erik Baláž, ktorý obohatil svojimi dokumentárnymi filmami aj jeden z popredných svetových dokumentárnych programov – National Geographic, predstaví v utorok 6.3. 2018 o 16.30 h, v rámci podujatia Cestovateľské utorky, návštevníkom Tihányiovského kaštieľa svoju knižnú novinku s názvom Stratená voda. V tento deň o 15-tej hodine môžu návštevníci múzea vidieť aj najnovší diel z trilógie Tajomné Karpaty – Živá rieka. Po dokumentoch Život v oblakoch a Nesmrteľný les je to posledný film uzatvárajúci tatranskú trilógiu spoločnosti Arolla film. „Živá rieka v sebe nesie asi najhlbšie ekologické posolstvo a veríme, že divákom tieto tri filmy spolu prinesú nielen komplexný pohľad na tatranskú divočinu, ale pomôžu nám začať inak vnímať aj voľnú krajinu okolo nás.“, dodávajú tvorcovia snímky z Arolla filmu.

Po stopách vody v prírode sa vydajú návštevníci Tihányiovského kaštieľa na najnovšej prírodovednej výstave Biodiverzita a voda v Stredoslovenskom múzeu od 1. až do 29.3. 2018.

Sprievodné podujatia k výstave:
Nedeľné tvorivé dielne pre deti:
4. marca 2018 VODA JE ŽIVOT! tvorivá dielňa s Dankou
11. marca 2018 PRAJEME SI ČISTÚ VODU … tvorivá dielňa s Lesankou
18. marca 2018  VODA JE ŽIVOT! tvorivá dielňa s Dankou
25. marca 2018 PLÁVAJÚCE LEKNÁ tvorivá dielňa s Jarkou

Cestovateľský utorok v Tihányiovskom kaštieli:
-6. marca 2018 o 16.30 h – prezentácia fotografií a zážitkov ekológa a filmára Erika Baláža na tému ŽIVÁ  VODA
-V rámci marcového Cestovateľského utorka prezentácia knižnej novinky Erika Baláž STRATENÁ VODA.
-premietanie filmu ŽIVÁ RIEKA  spoločnosti Arolla film 6. marca 2018 o 15.00 h