Banskobystrická krajská organizácia SDKÚ-DS neodporučila voliť žiadneho z kandidátov. Na stranu Maňku sa postavila Slovenská národná strana.

volby do vucV druhom kole volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa môže súčasný župan Vladimír Maňka spoľahnúť aj na podporu SNS. Tá v 1. kole nominovala Karola Konárika mladšieho, ktorý dostal iba 3,75% hlasov. V banskobystrickom okrese sa ako poslanec dostal do zastupiteľstva BBSK. „SNS verí, že voliči sa rozhodnú podporiť Vladimíra Maňku, že sa rozhodnú pre pragmatizmus a odbornosť pred nečitateľným a škodlivým extrémizmom,“ povedal v stredajšom vyhlásení predseda strany Andrej Danko.

Rozpačitá je podpora SDKÚ-DS. Kým regionálne štruktúry nevyslovili podporu žiadnemu z kandidátov a vyzvali voličov odovzdať prázdny lístok, centrála vyzýva voliť proti Mariánovi Kotlebovi. „Nemôžeme v druhom kole volieb podporiť kandidáta zastupujúceho extrémizmus ani podpredsedu strany, ktorá prehlbuje regionálne rozdiely a vytvára podmienky na rast extrémizmu,“ znie stanovisko regionálneho zväzu.

V opačnom duchu sa vyjadrila centrála strany. Predseda Pavol Frešo vyzval voliť kandidáta SMER-SD. „Vzhľadom na absolútnu neprijateľnosť protikandidáta, podporujem Vladimíra Maňku v druhom kole volieb do VÚC v BBSK. Po voľbách bude nasledovať nová voľba bystrického regionálneho zväzu, kde budú terajší predstavitelia musieť veľa vecí objasniť,“ vyjadril sa v oficiálnom vyhlásení Frešo.

Regionálna SDKÚ-DS je už druhá opozičná strana, ktorá priamo nepodporila Maňku. V podobnom duchu sa vyjadril aj predseda SaS. „Pána Kotlebu nepodporíme a pán Maňka našu podporu nepotrebuje,“ povedal po voľbách Richard Sulík.