Terajší predseda BBSK chce pokračovať vo funkcii aj ďalšie štyri roky, počítať môže aj s podporou KDH a SMK.

MaňkaVladimír Maňka na pondelňajšej tlačovej konferencii oficiálne oznámil zámer opäť kandidovať na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Má podporu materskej strany SMER-SD, za jeho kandidatúru sa postavili aj strany KDH a SMK. „Maňka ponúka odborný priestor, aby sa uplatňovali aj naše názory a riešenie pre rozvoj Banskobystrického kraja,“ povedal Peter Lačný, podpredseda krajskej rady KDH.  „Miestna samospráva nie je tak o ideológii, ako o výkone reálnych možností pre obyvateľov. Máme veľmi blízke názory na riešenia,“ dodal Lačný na margo krajskej spolupráce týchto dvoch strán.

„Poslancom samosprávneho kraja som tretie volebné obdobie. V tomto období prešli  hlasovania vždy hladko, lebo všetky háklivé témy boli dopredu prekonzultované. Týkali sa nášho regiónu, personálnych zmien, ale spoznali sme človeka, s ktorým sa dá spolupracovať,“ zdôvodnil podporu pre súčasného župana Peter Csúsz, ktorý je predsedom krajskej rady SMK.

Vladimír Maňka chce pokračovať v začatej práci a po stabilizácii kraja priniesť nové investície. Svoj doterajší osobný prínos pre kraj ohodnotil na 260 miliónov eur. Racionalizáciou bolo podľa predsedu BBSK ušetrených 39 miliónov eur, v súdnych sporoch 106 miliónov eur na rozvoj projektov BBSK z eurofondov a iných zdrojov malo ísť 112 miliónov eur.

Ako jeden z hlavných cieľov chce do budúcnosti presadiť zmenu prerozdeľovania dane z motorových vozidiel, aby mal kraj viac prostriedkov na opravu ciest.

Maňka odmieta, že by kraju ako europoslanec venoval málo času. „Vychádza mi, že vo funkcii župana som pracoval viac ako osem hodín denne. Som workoholik a pracujem aj po nociach,“ pričom predseda BBSK zdôraznil, že za celé funkčné obdobie nepoberal plat župana.

Samotnú kampaň nechce Maňka viesť vo veľkom štýle a plánuje sa vzdať bilboardovej kampane v prospech charity. Krajská predsedníčka SMER-SD, ktorou je Jana Laššáková, prezradila, že na voľby má strana SMER-SD od centrály vyčlenených 33-tisíc eur.

Vladimír Maňka je po Ľudovítovi Kaníkovi (SDKÚ-DS) a Karolovi Konárikovi ml. (SNS) tretím kandidátom na župana vo voľbách VÚC.