Hokejisti Banskej Bystrice podnikli ďalší dôležitý krok na ceste za postavením v najlepšej šestke, ktorá by im zaručila priamu účasť vo štvrťfinále play-off. V dohrávke 34. kola zdolali Prešovčanov výsledkom 3:0 a po stretnutí sa skloňovali najmä tri témy. Deväťstý štart Ivana Ďatelinku v najvyššej súťaži, skvelý tímový výkon a aj jedna menej príjemná, nehokejová téma.

Len nedávno nastúpil Ivan Ďatelinka na svoj 400. zápas v drese Banskej Bystrice a pred stretnutím proti Prešovu sa dočkal ďalšej pocty. Práve tento duel bol totiž pre neho už neuveriteľným 900. zápasom v najvyššej slovenskej súťaži, za čo ho klub, ale aj fanúšikovia pred stretnutím patrične ocenili. Ako to však už býva zvykom, osobné čísla a rekordy išli pre lídra banskobystrickej defenzívy bokom. „Sústredili sme sa na tri body, nie na moju deväťstovku a sme radi, že sme tie tri body zobrali. Nehodnotí sa to zle, vyhrali sme 3:0. Povedal by som, že sme mali veľmi dobrú tretiu tretinu, počas ktorej sme kontrolovali hru a boli sme rozumní s pukom. Súpera sme do šancí nepúšťali,“ zhodnotil duel kapitán „baranov“, ktorý sa však napokon nevyhol otázkam k jeho málo vídanému míľniku. „Tak, čože ja mám na to povedať (úsmev). Ja som rád, že to mám za sebou. Priznám sa, myslel som na to. Po tom mojom zranení som mal všelijaké myšlienky, ale teraz to mám za sebou a mám čistú hlavu,“ povedal spokojný Ivan Ďatelinka. Ten následne zamieril po maškrty, s ktorými sa chcel podeliť so zvyškom kabíny.

Okrem stálice a opory zadných radov Banskej Bystrice strhávali na seba pozornosť najmä legionári v drese domáceho tímu. Čistým kontom sa zaskvel Evan Weninger, fanúšikovia po zápase ocenili výkon Mitchela Fossiera, hrdinom duelu však bol aj Westin Michaud. „Z tímového hľadiska to bol z našej strany skvelý zápas. Dodržovali sme náš systém, tréneri nás správne pripravili a pokiaľ by sme takto hrali v každom jednom zápase, bude to prinášať svoje ovocie,“ konštatoval americký útočník, ktorý vzišiel zo stretnutia s bilanciu jeden gól a jedna asistencia.

Veľmi dôležitým faktorom na ceste za víťazstvom boli aj ubránené početné nevýhody, v ktorých sa hráči spod Urpína ocitli dovedna až päťkrát. Prešovčanom však vyloženejšie šance neumožnili. „V oslabeniach sme urobili excelentnú prácu, Suro (Tomáš Surový, pozn. red.) robí v tomto smere skvelú prácu, je to predsa len tréner kalibru NHL. Je skvelý, je komunikatívny a myslím, že on je jedným z kľúčov našich oslabení. Veľmi dbá na detaily, teší nás, že nás trénuje,“ pochvaľoval si večne vysmiaty Michaud.

Následne sa pred početné novinárske zastúpenie postavil hlavný lodivod domáceho celku, Antti Karhula. Tomu sa výhra proti súperovi z východného Slovenska hodnotila ľahko „Dôležité body a veľké víťazstvo. Dovolím si tvrdiť, že počas celého stretnutia sme boli o čosi lepším tímom. Najmä v poslednej tretine sme im nedovolili prakticky nič. Už sme sa neraz ocitli v podobnej situácii, viedli sme o gól alebo o dva a párkrát sme prišli o vedenie, ale dnes nie. Hrali sme rozumne, čo sa mi veľmi pozdávalo,“ povedal fínsky kormidelník.

Jeho zverencov čaká v nasledujúcich dňoch oddych od zápasového kolotoča. Banskobystrickí hokejisti majú na konte najviac stretnutí spomedzi všetkých účastníkov Tipos extraligy a do konca základnej časti ich čakajú už len tri stretnutia. Tie sú na programe až v novom týždni, no všetky budú pre „baranov“ nesmierne dôležité. „Samozrejme, ten budúci týždeň bude kľúčový, čakajú nás tri náročné duely. Začíname v Poprade a následne sa predstavíme dvakrát doma. My sa teraz musíme sústrediť na to, aby sme dobili baterky, poriadne sa zregenerovali a oddýchli si, aby sme boli plne pripravení,“ prezradil plány hlavný tréner Banskej Bystrice.

V neľahkej situácii je Karhulov náprotivok, skúsený slovenský tréner Ernest Bokroš. Z jeho hlasu bol síce cítiť pokoj, no zároveň aj sklamanie. „Ťažko sa mi to hodnotí, žiaľ, ani dnes sme sa nedokázali v ofenzíve presadiť a nedali sme žiadny gól. Mali sme k dispozícii päť presilových hier, ktoré sme nevyužili. Keď nebudeme dávať góly, nemôžeme získavať body. Dnes snaha už nestačí, my tam musíme dať aj umenie a žiaľ to umenie nedokážeme pretaviť v góly.“

Bokroš musí čeliť nelichotivým výsledkom, občasnej kritike fanúšikov a najnovšie aj ťažkostiam s hráčskym kádrom. Už pred stretnutím zarezonovala hokejovou verejnosťou správa o predčasnom konci pôsobenia jedného z jeho najproduktívnejších hráčov. Jonathan Charbonneau sa z obáv z vojnového konfliktu na Ukrajine rozhodol opustiť Slovensko. V kádri Prešovčanov je však aj rodák z Ukrajiny, útočník Vitali Lyalka, ktorý je štvornásobným šampiónom Ukrajiny z tímu Donbass Doneck. „Sme v ťažkej situácii už čo sa týka tej hernej stránky. No sme aj v ťažkej hráčskej situácii, ale pokiaľ tu budú títo chlapci, tak budú hrať. Ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Chlapci sa snažia, len stále opakujem, už to nestačí. Vitaliho Lyalku obdivujem, že vôbec dokáže hrať a nastúpiť na zápas, pokiaľ máte otca niekde tam a nemáte o ňom správy. Myslím však, že jeho mama a sestra už sú na Slovensku, no nič to nemení na tom, že ho obdivujem,“ povedal na záver hlavný kormidelník tímu HC Grotto Prešov.