Quantcast

Z videoreportéra portálu BBonline.sk sa stal meteorologický nadšenec. Hodiny samoštúdia, objednávka a inštalácia netradičných zariadení a programátorské zručnosti vo výsledku priniesli amatérsku meteorologickú stanicu v Sásovej.

Prvé údaje z amatérskej meteostanice v Sásovej ste si mohli všimnúť na podstránke počasia v Banskej Bystrici na portáli BBonline.sk už v priebehu októbra. Martin Potančok, ktorý sa dlhodobo venuje videoreportážam na našom portáli, však teraz predstavil už kompletný prehľadný web predstavujúci aktuálne meteorologické údaje z banskobystrického sídliska Rudlová-Sásová.

meteo“Popri hľadaní vecí na e-bay pre moju diplomovú prácu som narazil na senzory počasia. Keďže popri veciach do školy človeku myšlienku ujdú veľmi jednoducho, tak z hľadania súčiastok na diplomku bola razom pátracia akcia, aké všetky senzory a detektory sú dostupné. Takto vznikol nápad, že by takto mohla vzniknúť amatérska meteostanica za vcelku prijateľnú cenu,” hovorí Martin Potančok.

Aj keď časom zistil, že lacné senzory neprinesú úplne relevantné údaje, myšlienka ho už pohltila a napokon do svojho nápadu investoval viac, než pôvodne očakával. “Študoval som celé hromady článkov o meteorológii, správaní sa počasia a o výpočtoch, vzorcoch a metodológii merania počasia. Od začiatku som chcel, aby to nebolo len pre mňa, ale merania boli následne verejne dostupné,” hovorí.

Na stránke meteosasova.sk nájdete okrem teploty vzduchu aj údaje o vlhkosti, tlaku, oblačnosti, ale napríklad aj sile slnečného žiarenia. V krátkej dobe majú pribudnúť ešte údaje o sile vetra. Okrem aktuálnych dát tu nájdete aj archív zachytených meraní.