Vynikajúci český akrobatický pilot, šampión a úradujúci majster sveta adrenalínových pretekov Red Bull Air Race Martin Šonka prijal pozvanie aj na Medzinárodné letecké dni SIAF 2019.

Majstra sveta Red Bull Air Race pre rok 2018 Martina Šonku mohli fanúšikovia letectva stretnúť na Slovensku už v máji na Festivale letectva v Piešťanoch. Člen českej akrobatickej reprezentácie v kategórii „Unlimited“ a bývalý vojenský pilot lietadla JAS-39 Gripen ukáže, čo všetko jeho akrobatický špeciál Extra 300 dokáže. Tešiť sa môžeme na predvádzanie minimálnej a maximálnej rýchlosti, rotáciu okolo všetkých troch osí, cúvanie i visenie na vrtuli. Nielenže návštevníkom počas víkendu 3. a 4. augusta predvedie, čo jeho lietadlo dokáže, ale na autogramiádu prinesie aj svoju trofej majstra sveta. Z Českej republiky okrem neho na Sliači privítame už tradične aj zástupcov Vzdušných síl Armády ČR. 

Vzdušné sily AČR s Alcami a vrtuľníkmi 

Na Leteckej základni Sliač sa predstavia v letovej ukážke aj dve české vojenské lietadlá L-159 ALCA. Ich schopnosti predvedú display piloti Michal a Aleš.  Na Sliači uvidíme atraktívne letové vystúpenie, počas ktorého dvojica v malej výške predvedie manévre pri útoku na pozemný cieľ. Zaujímavosťou je, že začiatkom júna tohto roku získali za toto číslo na leteckom dni na základni RAF v anglickom Cosforde ocenenie za najprecíznejšie odlietanú letovú ukážku s dodržaním všetkých bezpečnostných pravidiel. Obsahom ukážky “Prepad letiska” je letecký úder na pozemné ciele, doplnený o pyrotechnické efekty na zemi. Ide o kombináciu manévrov dvojice vo vzduchu a výbuchov na zemi tak, aby toto vystúpenie bolo atraktívne pre divákov.

Na SIAF-e však budeme môcť v podaní českých vojenských pilotov tradične obdivovať aj štandardné letové ukážky manévrovacích možností vrtuľníkov Mi171 a Mi-24/35.

Lístky na najväčší slovenský letecký festival  sa začnú predávať 3. a 4. augusta na bránach letiska už od 7.00 h. Organizátori podujatia vyzývajú ľudí, aby vyrazili na SIAF v dostatočnom časovom predstihu. Brány sliačskeho letiska sa otvárajú o 8.00 h. a letový program sa začína o 10.00 h. Nebude chýbať  ani zóna pre deti, atrakcie pre celé rodiny a  celodenný zábavný program.

Viac infomácií o podujatí nájdete na www.siaf.sk , facebooku alebo na instagrame. Predpredaj vstupeniek je dostupný cez predpredaj.sk