Júnový program banskobystrického Filmového klubu v Múzeu SNP poteší fanúšikov a fanúšičky filmového umenia špeciálnymi premiérami a tiež Prehliadkou panoramatických filmov [ppf].

Ešte predtým, ako si filmový klub dá tradičnú letnú prestávku, uvedie päť špeciálnych premiérových pozvánok, ktoré pre divákov a diváčky pripravil dramaturg klubu Ivan Polóny. Júnový program vo Filmovom klube v Múzeu SNP začína  v pondelok 3. júna filmom Veni, Vidi, Vici.

VENI,VIDI, VICI

Pondelok 3. jún – 19.00 h

Prvé júnové premietanie bude patriť víťaznému filmu tohtoročného MFF Febiofest s názvom Veni Vidi Vici. Milionárska rodina Maynardovcov v ňom vedie takmer dokonalý život. Hlava rodiny je vášnivý poľovník, avšak nezabíja len zvieratá. Jeho vplyv a moc mu dovoľujú posúvať hranice svojej záľuby bez akýchkoľvek konzekvencií. Rakúska filmová satira skúma spoločenské dopady bezbrehej moci a bohatstva. Réžia: Daniel Hoesl a Julia Niemann.

CHIMÉRA

Pondelok 10. jún – 19.00 h

Novinka švajčiarskej režisérky Alice Rohrwacher (Lurdy) hovorí o tom, že každý má svoju chiméru, niečo, čo sa snaží dosiahnuť, ale nikdy sa mu to nepodarí nájsť. Magický film Chiméra je zasadený do slnkom zaliatych talianskych scenérii, v ktorom sa stretávame s mladým archeológom so zlomeným srdcom a vykrádačmi hrobov na dobrodružnom putovaní medzi živými a mŕtvymi.

MAČACÍ VESMÍR

Pondelok 17. jún – 19.00 h

Jún prinesie aj ďalšiu maďarskú novinku, Mačací vesmír od režisérky Rozalie Szeleczki. Fáni je mladá architektka s bohatým vnútorným svetom. Má problém nadviazať vzťah a nájsť si toho pravého, a to hneď z viacerých dôvodov. Jedným z nich je aj fakt, že vždy, keď pocíti v bruchu motýle, odrazu si začne predstavovať potenciálneho partnera mŕtveho. Všetko sa zmení, keď k Fáni prehovorí čierny kocúr jej suseda.

DROZD V ČERNIČÍ

Pondelok 24. jún – 19.00 h

Po dlhom čase sa do našich kín dostáva aj gruzínska novinka. Filmová dráma Drozd v černičí mladej gruzínskej režisérky Eleny Naveriani rozpráva o tom, že láska môže spievať sladko ako drozd, ale aj škriabať ako černičie. Etero má 48 rokov, žije v ospalej dedine a v otlčenom obchodíku predáva pracie prášky a kozmetiku. Najradšej má samotu, nikdy sa nevydala, nikdy nespoznala muža. Náhle sa jej život premení, keď nečakane zatúži po ženatom Murmanovi.

ČARODEJNÍK KAJTEK

Štvrtok 27. jún – 19.00 h

Premiérovým bonusom pre celú rodinu bude na konci júna nový mysteriózny príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní, ktorý hovorí o zdokonaľovaní sveta. Odráža najdôležitejšie pohľady filozofa Janusza Korczaka, autora knihy, na motívy ktorej bol film nakrútený: „Každé dieťa by malo byť milované, rešpektované a mala by sa mu nechať možnosť snívať…“ Keď hlavný hrdina filmu Čarodejník Kajtek objaví v sebe nadprirodzené schopnosti, začnú o neho súperiť sily dobra a zla. Režisérkou filmu je Magdalena Łazarkiewicz.

Ďalšie informácie nájdete na webe Filmového klubu.

Súčasťou júnovej ponuky Filmového klub v Múzeu SNP bude 15. a 16. júna aj bohatá víkendová Prehliadka panoramatických filmov [ppf]. V júli a auguste bude mať klub tradičnú prázdninovú prestávku a vráti sa opäť v septembri. Počas leta si budete môcť kvalitné filmové zážitky vychutnať v Letnom kine na amfiteátri, kde bude každý utorok patriť tomu najlepšiemu zo filmu súčasnej artovej kinematografie.

Viac informácií o [ppf] nájdete tu.