Po ročnej prestávke sa do Slovenskej Ľupče opäť vracia tradičný Turíčny jarmok. Jeho 21. ročník sa uskutoční v sobotu 18. mája v centre obce. Turíčny víkend v ľupčianskom Mníchovom dvore sa začína už v piatok.

Vlani sa Turíčny jarmok nekonal z dôvodu stavebných prác na komunikáciách v Slovenskej Ľupči. Jarmok nebol ani počas pandemických rokov 2020 a 2021, no v roku 2022 veľkolepo oslávil svoj jubilejný 20. ročník. A teraz opäť prichádza v celej svojej pestrosti a jedinečnosti, so spevom, hudbou, tancom, tradičnými remeslami, miestnymi dobrotami a, samozrejme, aj neodmysliteľným sprievodom obcou, ktorý začne o 11.30 h.

Na hlavnom pódiu vystúpia detské folklórne súbory Dratvárik (12.45 h) a Drienka (13.45 h) a svojím vystúpením iste poteší aj Folklórny súbor Seniori Partizán (14.30 h). Folklór potom vystriedajú brazílske rytmy bubnovej show Batida (15.20 h) a predstaví sa aj ľupčianska ZUŠ-ka. Od 17.15 h bude hrať skvelá banskobystrická rocková kapela Marlett (17.15 h).

Kultúrny program na námestí vyvrcholí o 18.30 h koncertom obľúbenej slovenskej kapely Peter Bič Project.

Mníchov dvor, Dom remesiel a ďalšie dvory

Dom remesiel a dvory môžete v sobotu navštíviť od deviatej ráno, stredoveký dvor a záhrada v Mníchovom dvore budú otvorené už v piatok od rána. Večer od 18.00 h sa na záhradnom pódiu bude konať „jamesesion“ stredovekých nadšencov, ktorý bude sprevádzať stredoveká folková kapela Barbar Bards (CZ/SK). Aj v sobotu bude Mníchov dvor žiť od rána. O dobrú náladu sa postará stredoveká kapela beťárskych tovarišov Schandgesellen z Rakúska. Určite ju neprehliadnete, vyhrávať bude rovno pred Mníchovým dvorom (13.30 – 14.00 h), ale večer aj na záhradnom pódiu (19.00 h), kde opäť vystúpia aj kapely Barbar Bards (15.00 h) a Schandgesellen (19.00 h). Tešiť sa môžete aj na komediálne divadelno-tanečné predstavenie Alimah Fusion a divadlo Alchýmie s dobovými tancami z obdobia gotiky a renesancie. Uvidíte príbeh o dvoch sestrách a kráľovských pytačkách (17.00 h). A určite si nenechajte ujsť ani expozíciu Kráľovské šaty snov. Autorkou ručne šitých dobových šiat je Mária Mucha (CZ).

Gazdovský dvor ponúkne výrobky z medu a miestne špeciality. Jarmomčné prekvapenie už tradične chystá SUPH (Strana umierneného politického hyenizmu). V Dome remesiel uvidíte ukážky tradičných remesiel a v Stredovekom dvore poteší deti remeselná zóna a jazda na poníkoch. Tiež sa tam bude strieľať z luku a iste zaujme aj výstava historických šperkov.

Návštevu jarmoku si môžete spestriť a obohatiť prehliadkou Ľupčianskeho hradu, ktorý je v sobotu otvorený od 10.00 do 15.30 h a vstupy sú každých 15 minút.

Turíce, alebo tiež Svätodušné sviatky, Letnice, Zelené sviatky či Rusadlá, slávia kresťania rôznych vierovyznaní. Symbolom týchto sviatkov (tento rok pripadajú na nedeľu 19. mája) boli konáriky liesky, hrabu alebo iných listnatých stromov, ktoré si ľudia vkladali do okien, ozdobovali si nimi miestnosti v dome a keď uschli, odložili ich a v prípade búrky hádzali do pece. Turíce boli tiež obdobím čistenia studničiek a prameňov, čo malo zabezpečiť ľuďom zdravie a chotáru dostatok vlahy. Počas Turíc sa poriadali a dodnes sa konajú rôzne folklórne a spoločenské podujatia. V Slovenskej Ľupči je to už 21. Turíčny jarmok.