Všade to už vonia Vianocami. A vianočných vôní je neúrekom. Vôňa ihličia, vôňa koláčov a všakovakých dobrôt, vôňa dreva praskajúceho v krbe.  A k tomu vôňa, lásky a rodiny. 

Nie každému sú však vianočné vône dopriate a nie pre každého sú Vianoce štedré a veselé. Symbolom týchto najkrajších sviatkov roka je však aj spolupatričnosť s ľuďmi, ktorí sú osamelí, bez rodiny, bez domova a strechy nad hlavou.

V obľúbenom banskobystrickom street food Davaj Het, kde varia dobre a srdcom, aj tento rok pohostia vianočnou kapustnicou všetkých tých ľudí, ktorým chýba teplo a vôňa domova. Vlani jej navarili a rozdali 35 litrov! A vo štvrtok 23. decembra kuchári Michal Haládek a Mário Kupec nachystajú kapustnice za najväčší hrniec, aký majú. Malo by to byť 90 až 100 porcií.

„Chceme vás veľmi pekne poprosiť, aby ste o tejto iniciatíve dali vedieť ľuďom, ktorých by vianočná kapustnica zahriala a nasýtila. Vo štvrtok 23. decembra od 11. do 20. hodiny ju budeme podávať zdarma v jednorazových obaloch v Davaj Het. Nájdete nás na Troskách 25, vchod do Europa SC zo strany od námestia…“ 

K inciatíve Davaj Het sa aj tento rok pripojila banskobystrická Lekáreň Medical Park, ktorá daruje ľuďom bez domova balíčky s dvomi respirátormi, vlastnoručne robeným dezinfekčným roztokom na ruky a Intactom (hroznový cukor).