Michaela PiesykPrvý aprílový pondelok v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla bude literárny. V ďalšom pokračovaní už tradičných Literárnych soirée predstaví svoju tvorbu deväť autorov.

Hovoríme s Michaelou Piesyk, študentkou herectva na Fakulte dramatických umení Akadémie umení a iniciátorkou a organizátorkou literárnych večerov nielen v Banskej Bystrici ale aj ďalších slovenských mestách.

Koľko autorov sa uchádzalo o účasť na aprílovom soirée v Klube Hudby a Divadla? 

Do tohto soirée sa prihlásilo devätnásť autorov, vybrali sme deviatich. Je to preto, aby si divák naplno užil každého autora.

Prevažuje poézia alebo próza?

Tentoraz bolo viac poézie, program sa však snažíme vystavať tak, aby to bolo harmonické a aby si prišiel na svoje každý divák.

Aká bude téma literárneho večera?

Soirée bude nabité rôznorodosťou. Prejdeme od modlitby k žene, cez politiku, až k smrti či surrealistickému piatku. Dominovať bude večne aktuálna téma vzťahov. Od vzťahov rodičovských, cez partnerské až po vzťah človeka samého k sebe. Máte sa na čo tešiť!

Literárne soirée Klub_HaDA bude aj hudba?

Veľmi sa tešíme, že na soirée zavíta skvelá kapela Tomáša Pohorelca a predstaví nám skladby z ich nového CD s názvom Výpoveď.

V ktorých mestách sa už pravidelne konajú soirée a kto ich organizuje?

 V každom meste ma soirée svojho organizátora, ktorý ho vytvára a stará sa oň. V Bratislave je to Kristína Medvecká-Heretiková, v Trnave Erik Gbur, v Nitre Lucia Pšenková, v Trenčíne Zuzana Laurinčíková, v Žiline Alžbeta Cingelová, vo Zvolene Jana Záchenská, v Banskej Bystricija, v Košiciach Janka Drotárová, v Prešove Terézia Mindošová a čoskoro bude soiréeaj v Rimavskej Sobote. Veľmi som hrdá na toto zoskupenie, pretože sú to všetko výnimoční ľudia, ktorí majú v sebe chronický zápal pre kultúru. A nielen organizátori, celé soirée vzniká vďaka nadšeniu autorov pre písanie, ochote a nadaní hercov a moderátorov, talentu muzikantov, vďaka všetkým klubom, ktoré nám poskytujú priestory a hlavne – vďaka divákom, ktorí si prídu vypočuť príbehy ľudí, zamyslieť sa, schuti sa zasmiať, oddýchnuť si v spoločnosti priateľov a umenia z ich ulíc.

Literárne soirée sa uskutoční v pondelok 4. apríla o 19. hod. v Klube HaD v Banskej Bystrici. Ste vítaní!