Pokiaľ už budete mať horúceho letného slnka „vyše hlavy“ alebo naopak počasie bude daždivé, chladné a vy premýšľate, ako zaujímavo a príjemne prežiť voľný čas, tak zbystrite pozornosť. Literárne a hudobné múzeum totiž pripravilo rôzne interaktívne programy.

Pri príležitosti vyhlásenia Banskej Bystrice na rok 2017 za Európske mesto športu bude v expozícii Múzeum – domov múz pripravená špeciálna aktivita venovaná téme Športovci v literatúre a hudbe. Prostredníctvom interaktívnej skladačky, ktorá obsahuje literárne zbierky so športovou tematikou, budú návštevníkom podujatia predstavené unikátne zbierkové predmety múzea a s nimi súvisiace literárne osobnosti regiónu. Viete, kto z literátov obľuboval tenis a kto mal radšej volejbal? Alebo kto chodieval plávať na sokolskú „plaviareň“ a kto o nej písal? A myslíte, že keď má literárny text v názve športovú disciplínu alebo šport ako taký sa k nemu aj naozaj viaže?

V expozícii Ľudové hudobné nástroje sa zas môžete bližšie zoznámiť s unikátnou zbierkou 250 folklórnych inštrumentov od 60 slovenských tvorcov. Okrem toho, že sa dozviete viac o ich výrobe a výzdobe, môžete opáčiť ako sa na nich nôti. Ľudové impresie sú určené pre všetkých návštevníkov bez ohľadu na vek.

V Bábkarskom salóne bude na mladších návštevníkov čakať Gašparko, ktorý si pre nich prichystal prekvapenie. Známy huncút vie, že deti radi spoznávajú svet všetkými zmyslami, a tak dotýkať sa bábok, skúšať ich oživiť, je činnosť, ktorá ich veľmi baví. S Gašparkom si môžu prečítať rozprávku, spoločne ju zdramatizovať a samozrejme aj zahrať.