Innie.sk a spravodajský portál BBonline.sk sa spojili a začiatkom apríla vytvorili unikátne grafické printy ikonických miest či pohľadov na Banskú Bystricu. Oslovili piatich ilustrátorov, ktorí ich znázornili svojim jedinečným štýlom.

Ide o originálne umelecké pohľady na dominanty mesta, ktoré môžu byť zaujímavým doplnkom vašej domácnosti či kancelárie.

V sérii printov nájdete originálne a netradične stvárnené dominanty mesta. Barbakan mestského hradu, Námestie SNP, Pamätník SNP, Kaštieľ Radvanských či Amfiteáter Paľa Bielika.

Okrem architektonických a historických dominánt zachytávajú grafické printy aj pohľady na Banskú Bystricu. Prvý pohľad znázorňuje Námestie SNP v pozadí so sídliskom Sásová a Nízkymi Tatrami, druhý ponúka pohľad z Urpína, kde sa v pozadí týči jeden z najdominantnejších vrcholov Veľkej Fatry, Krížna.

Ilustrácie zachytávajú aj dve významné lokality z okolia Banskej Bystrice. Tvorcovia vytipovali Španiu Dolinu a Kalište.

Originálne umelecké stvárnenie dominánt Banskej Bystrice si zobrali na starosť poprední slovenskí a českí ilustrátori, ktorí už majú za sebou množstvo úspešných spoluprác. Cieľom ilustrácií nie je realistické zobrazenie daného miesta, ale vyobrazenie prináša pohľad daného umelca na konkrétne miesto.

Každý z printov je vytlačený v limitovanej edícií 300 kusov a je označený číslom výtlačku na jeho zadnej strane. Kompletnú ponuku printov nájdete na e-shope innie.sk.

Kúpou môžete dané lokality aj podporiť

Pri kúpe originálnych printov však ide aj o podporu dobrej veci a konkrétnych lokalít. Pri kúpe printu Amfiteátra Paľa Bielika podporíte OZ za! Amfiteáter v ich činnosti uskutočňovania letného premietania.

Pri kúpe printu Kaštieľa Radvanských zas poputujú vyzbierané financie na rekonštrukciu kaštieľa. Tú v súčasnosti postupne realizuje Akadémia umení v Banskej Bystrici a to aj za pomoci príspevkov verejnosti pre Občianske združenie Kaštieľ Radvanských.

Výťažok z predaja printu niekdajšej obce Kalište zas poputuje na opravu a ďalšie zveľaďovanie areálu Kališťa, ktoré je trvalou pripomienkou hrôz druhej svetovej vojny. O správu areálu sa stará banskobystrické Múzeum SNP.

Ku každému printu získate aj zmenšený výtlačok grafiky vo forme pohľadnice. Tie si však tiež môžete kúpiť aj samostatne, v balení po 9 kusov.

Okrem printov aj ponožky

Okrem printov je k dispozícii aj darčekové balenie ponožiek. Set sa skladá z troch párov ponožiek.

Jeden pár reprezentuje Pamätník SNP, druhý pár Barbakan a ten posledný dominantu Námestia SNP – Hodinovú vežu, známu tiež ako šikmú.

Ponožky sú balené v dizajnovej krabičke, vďaka ktorej sa stávajú ideálnym darčekom pre ktoréhokoľvek hrdého Banskobystričana.

Grafiky Bystrice si do svojho zbierkového fondu zakúpilo aj Múzeum SNP

Umelecké diela si všimlo aj Múzeum SNP, ktoré si dve z nich (Kalište a Pamätník SNP) zakúpilo a zaradilo do zbierkového fondu, kde budú uložené pre ďalšie generácie.

“Múzeum SNP získalo do svojho zbierkového fondu dve tlače s motívom Pamätníka SNP a Národnej kultúrnej pamiatky Kalište. So záujmom sme sledovali počin mladých umelcov priblížiť ikonické miesta histórie Banskej Bystrice a okolia. Keďže nám prináleží dokumentovať obdobie Povstania, ale aj spôsob prezentácie a vnímania tohto míľnika v našich dejinách, rozhodli sme sa tieto tlače zakúpiť do nášho zbierkového fondu. Presvedčila nás v prvom rade myšlienka iniciátorov, ale aj minimalistické spracovanie autora Martina Paseku, či technicky dokonalé spracovanie tlače. Sme radi, že tieto dva zbierkové predmety sa stanú doslova súčasťou Pamätníka a Múzea SNP a budú uložené v depozitári umeleckých zbierok pre ďalšie generácie,” uviedol Ivan Kocák z Múzea SNP.

Grafiky, ponožky či pohľadnice si už môžete kúpiť aj vo vybraných banskobystrických predajniach

S príchodom leta a uvoľnením opatrení sa dostali grafiky, ponožky ale aj pohľadnice do kamenných predajní v Banskej Bystrici. Ak teda nedôverujete nákupom cez internet a radšej máte klasické nakupovanie v predajniach, môžete si tieto produkty zakúpiť aj v na týchto miestach:

  • Múzeum SNP, Kapitulská 23, Banská Bystrica (Grafiky, pohľadnice)
  • Vlnené deky DArt, Horná 4, Banská Bystrica (Grafiky, pohľadnice, ponožky)
  • Delishka – darčeky pre každého, Námestie Štefana Moyzesa 3, Banská Bystrica (Grafiky, pohľadnice, ponožky)
  • Artforum, Horná Strieborná 10, Banská Bystrica (Grafiky, pohľadnice)
  • Yellow Tree, Horná Strieborná 11, Banská Bystrica (Ponožky, pohľadnice)