Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), navšítvil v piatok Banskú Bystricu. Konkrétne zašiel na covidové oddelenia FNsP F. D. Roosevelta, ale čakalo ho aj rokovanie na pôde Banskobystrického samosprávneho kraja. Kraj je jedným z iniciátorov Memoranda za lepšie zdravotníctvo, ktoré sa snaží o to, aby bola do reformy zdravotníctva zakomponovaná aj podpora ambulantnej starostlivosti.

Minister napoludnie navštívil, v rámci svojej pracovnej cesty v Banskej Bystrici, aj tunajšiu nemocnicu. Zaujímal sa o aktuálnu situáciu a v sprievode riaditeľky Miriam Lapuníkovej navštívil II. Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU a oddelenie pneumológie FNsP F. D. Roosevelta.

Na klinike sa stretol s personálom, ktorý sa stará o kritických covidových ale aj necovidových pacientov. Na oddelení pneumológie sa zaujímal ako zvládajú pracovné vypätie.

V nemocnici sme sa tento týždeň priblížili počtom hospitalizovaných pacientov k stavu na vrchole druhej vlny v marci tohto roku, “ uviedla Miriam Lapuníková, riaditeľka nemocnice.

Počas druhej  vlny dosiahli maximum hospitalizovaných pacientov pri počte 127. Posledný novembrový deň tohto roku ich ležalo v nemocnici s ochorením Covid -19 spolu 124. Ku piatku ich bolo ich je 106. Len 21 z nich sa dalo proti Covid-19 zaočkovať.

Pacienti s covidom  sú vo väčšine prípadov hospitalizovaní na oddelení infektológie v samostatnom pavilóne v inej časti mesta.  Aktuálne tam majú z celkového počtu hospitalizovaných 47 pacientov, ôsmim pacientom poskytujú terapiu vysokoprietokovým kyslíkom.

Ostatní pacienti ležia na covidovej časti II. Internej kliniky SZU a Oddelení pneumológie v hlavnom nemocničnom areáli.  II. Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU má momentálne s počtom 14 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii svoje kapacity naplnené.

Minister rokoval na Úrade BBSK so signatármi Memoranda za lepšie zdravotníctvo

Na stretnutí sa obe strany dohodli na legislatívnom zapracovaní garancie, že sa reformou nemocníc nezníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti a pôjde ruka v ruke s revitalizáciou ambulantného sektora. Obe strany sa zároveň dohodli na ďalšom spoločnom rokovaní budúci týždeň.

Zástupcovia rezortu zdravotníctva na čele s ministrom Vladimírom Lengvarským v piatok na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja rokovali so signatármi o bodoch Memoranda za lepšie zdravotníctvo.

„Dohodli sme sa, že ministerstvo zdravotníctva pripraví legislatívny návrh, ktorý bude zameraný na garancie smerom k ľuďom, že reforma zdravotníctva nezníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti ľudí na Slovensku a pôjde ruka v ruke s oživením ambulantného sektora,“ priblížil podpredseda BBSK Ondrej Lunter, ktorý sa zároveň šéfovi rezortu zdravotníctva poďakoval za ochotu rokovať.

Za Memorandom za lepšie zdravotníctvo stoja Banskobystrický, Prešovský a Košický samosprávny kraj, primátori a primátorka miest Brezno, Jelšava, Revúca a Zvolen a zástupcovia odbornej lekárskej verejnosti Peter Visolajský (predseda Lekárskeho odborového združenia), Jozef Botka (hlavný lekár Banskobystrického samosprávneho kraja) a Andrea Baníková (kardiologička a lekárka v regiónoch Novohrad a Gemer).

Iniciatíva má za cieľ zabrániť zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti optimalizáciou lôžok v nemocniciach, bez súbežnej koordinovanej revitalizácie ambulantnej sféry. Jej zástupcovia žiadajú garancie, že k takejto optimalizácii nemocničnej siete smie dochádzať iba paralelne s revitalizáciou ambulantnej sféry a svoje požiadavky pretavili do desaťbodového Memoranda za lepšie zdravotníctvo.

V ňom žiadajú napríklad aj to, že do dvoch mesiacov vznikne zásobník legislatívnych zmien, ktoré znížia administratívnu záťaž ambulantných lekárov o minimálne 80 percent. Do jedného roka požadujú vznik kompletného návrhu zmien, ktoré sú nutné pre revitalizáciu ambulantnej starostlivosti a do dvoch rokov hotový kompletný návrh legislatívnych úprav v tejto oblasti.