Králi hudobného sveta oslavujú polstoročnicu. Zaslúžene týmto prívlastkom môžeme označiť legendárnu skupinu s výstižným názvom Elán, ktorá skutočne patrí už neuveriteľných 50. rokov medzi „kráľov“ hudobného sveta.

Založili ju v roku 1968 spolužiaci zo základnej školy spevák Jožo Ráž, hráč na klávesové nástroje, gitarista Juraj Farkaš a bubeník Zdeno Baláž. Vtedy možno ani netušili, ako ďaleko to v skutočnosti so svojou skupinou dotiahnu. Osud im prial a stali sa slávnymi doma aj v zahraničí. Veď, kto by nepoznal ich skladby s úžasnými textami, ktoré hovoria veľa zo skutočného života.

Významným pre skupinu Elán bol rok 1980, kedy sa skupina dostala do povedomia širšej verejnosti a na bratislavskej lýre získala strieborné ocenenie s piesňou „Kaskadér“. Za veľmi výraznú zmenu v histórii skupiny Elán môžeme považovať príchod Jána Baláža a spoluprácu na koncipovaných štúdiových albumoch s textárom, ako bol Boris Filan, či výtvarným spracovaním vizualizácie albumov a hudobných projektov. Nezabúdame samozrejme na typické logo skupiny Elán, známeho Bubáka s vyplazeným jazykom od výtvarníka Alana Lesyka.

https://www.youtube.com/watch?v=6JPJ1BUa5g4

K ich prvým debutovým albumom patril známy album Ȏsmy svetadiel z roku 1981, po ňom nasledovali nemenej známe albumy Nie sme zlí, Elán 3, Hodina slovenčiny. Legendárnymi sa z tohto obdobia stali skladby „Človečina“, „Stužková“, „Zaľúbil sa chlapec“ a samozrejme aj nesmrteľná „Kráľovná bielych tenisiek“. Patria medzi top skladby nielen koncertov skupiny Elán, ale aj do repertoáru hudobníkov na rôznych príležitostných spoločenských podujatiach na Slovensku.

Druhú etapu svojho pôsobenia začala skupina od roku 1986. Elán v tomto období vydal rovnako známe hudobné projekty, ktoré vyšli na albumoch „Detektívka“, „Nebezpečný náklad“ (so sériou videoklipov), či „Rabaka“. Z tohto obdobia pochádzajú aj hity ako „Tanečnice z Lúčnice“, „Detektívka“, „Ver mi“, „ Nebezpečný náklad“. Rok 1988 zase priniesol skladby „Smrtka na Pražskom orloji“ a „Dresy“. Jožo Ráž a Peter Nagy potom naspievali „Psy sa bránia útokom“. Z projektu Rabaka vzišli skladby ako „Od Tatier k Dunaju“, „Van Goghogovo ucho“ či „Csaba neblázni“.

Keď v roku 1990 skupina obnovila zloženie nahrala niekoľko reedícií svojich hitov pod názvom Legenda. V tomto období sa zrodili nemenej slávne hity ako „Bosorka“, „Sestrička z Kramárov“, „ Hostia z inej planéty“, „Pištol“ a romanticky ladené skladby akými nepochybne dodnes sú „Modlitba pre dva hlasy“ a „Amnestia na neveru“.

Po tragickej udalosti Joža Ráža boli v rokoch 2002 a 2003 vydané ďalšie dva úspešné albumy Elán 3000 a Tretie oko. Po dlhom 7 ročnom čakaní bol vydaný ďalší štúdiový album Anjelská daň. No a október 2014 priniesol nový štúdiový album Živých nás nedostanú.

Svoju „koncertnú šnúru“ ELÁN 50 ROKOV TOUR 2018 začne skupina 28.8. 2018 v meste pod Urpínom – Banskej Bystrici a zakončí ho tesne pred Vianocami, 20.12. 2018 v Prahe.

Jozef Ráž už párkrát v minulosti pred médiami odchod ohlasoval. Výsledok pre samotnú skupinu, no najmä tisíce fanúšikov bol pozitívny. Napokon sa k Elánu vždy vrátil. Či to tak bude aj teraz sa nechajme prekvapiť.