Je neuveriteľné, ako rýchlo sa dokázala letecká doprava vyvinúť. V roku 1914 bol uskutočnený prvý komerčný let. Samozrejme, že to nevyzeralo tak ako dnes. V lietadle bol jeden pasažier, ktorý za let zaplatil. Ale ani v 60. rokoch to nevyzeralo tak ako dnes. Lietadlá mali sedadlá, ktoré skôr pripomínali kreslá v obývačke, mohlo sa v nich fajčiť a aby sa ľudia nebáli, aerolinky ponúkali alkohol zadarmo. Dnes je však však letecká doprava najbezpečnejšia na svete, takže alkohol síce nedostanete, zato si môžete vychutnať veľmi lacné lety. Napríklad spiatočné letenky od Wizz Air z Budapešti do Ríma vás dnes vyjdu na necelých 90 €. Čo vám ponúka hlavné mesto Talianska?

sliac letiskoRím a jeho atmosféra

Množstvo ľudí odporúča navštíviť Rím v nedeľu. Prečo? Pretože vtedy je tam vraj najmenej turistov. Ale keď už budete v Ríme, musíte navštíviť Koloseum. Je jedno, či to bude v nedeľu alebo v pondelok, na tento symbol Večného mesta nemôžete zabudnúť. V aréne, kde sa miešala krv so strachom, aj po storočiach cítite atmosféru gladiátorov. V blízkosti Kolosea je historická štvrť Roman Forum, plná zrúcanín, kameňov a neuveriteľného genius loci. Trojuholník tejto štvrti uzatvára vrch Palatino, tu nájdete pozostatky mestskej štvrti, v ktorej bývala elita. Sú tu rôzne paláce, chrámy či kúpele.

Bez návštevy Vatikánu to nejde

V Ríme je viac ako 900 kostolov. Neuveriteľné počet, čo poviete? Navštíviť každý jeden z nich by vám trvalo približne rok. Návštevu Vatikánu však zvládnete za jeden deň. Námestie sv. Petra a bazilika s rovnakým názvom sú obľúbenými miestami v Ríme. A keď ich uvidíte, pochopíte tým tisícom ľudí, prečo ich tak zbožňujú. Určite nevynechajte ani magický výhľad z veže baziliky na celý Rím a ani Sixtínsku kaplnku. Okrem toho tu je Vatikánska apoštolská knižnica, kde sú v archívoch ukryté vzácne zvitky, životopisy svätých či posvätné dokumenty. Nájdete tu aj také parády ako Španielske schody, Via Appia, Pantheon a blúdenie po starom historickom centre.

Hovorí sa, že „vidieť Rím a zomrieť“. Ale to je najväčšia hlúposť, akú by ste mohli urobiť. Prečo by ste mali zomierať, keď sa do tohto čarovného mesta s atmosférou môžete vracať po zbytok života? Kúpte si letenky do Ríma a skúste, či sem naozaj vedú všetky cesty.